Krzywe zęby bądź wady zgryzu często stanowią źródło kompleksów u wielu osób. Jest to jednak problem nie tylko natury estetycznej, gdyż wpływa również na stan uzębienia – utrudnia właściwą higienę jamy ustnej. Na szczęście możemy się go pozbyć dzięki odpowiedniemu leczeniu ortodontycznemu, które otrzymamy na przykład w Gabinecie Stomatologiczno-Ortodontycznym Orto-Dent. 

Kiedy powinniśmy zastanowić się nad założeniem aparatu ortodontycznego?

Powody rozpoczęcia leczenia ortodontycznego mogą być różne. Najczęściej są to krzywe zęby lub widoczne wady zgryzu, takie jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty czy szparowatość zębów. Jak informuje specjalista z Gabinetu Stomatologiczno-Ortodontycznego Orto-Dent, tego typu nieprawidłowości przyczyniają się do rozwoju paradontozy, wpływają na wygląd całej twarzy, a w przypadku dzieci – stanowią częstą przyczynę problemów logopedycznych. Aparat ortodontyczny w takich sytuacjach może zdziałać cuda. Panuje jednak błędne przekonanie, iż starsze osoby nie mogą liczyć na satysfakcjonujące efekty. Co prawda u tych pacjentów czas leczenia zwykle jest wydłużony, jednak wiek nie warunkuje skuteczności całego procesu. Zatem każdy, kto marzy o prostych zębach, powinien udać się do ortodonty. 

Jak działa aparat ortodontyczny?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych – ruchome i stałe. Te pierwsze stosuje się zwykle w leczeniu dzieci lub przy niewielkich nieprawidłowościach. Bardziej zaawansowane wady korygujemy z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego stałego. Wywiera on nacisk na poszczególne zęby, doprowadzając do ich przemieszczania. To dość długotrwały proces, gdyż w miejscach przesuwania się zębów zanika tkanka kostna, a nawarstwia się w ich poprzednich obszarach. Każda część aparatu odgrywa istotną rolę – m.in. łuk rozpycha zęby, działając swoją siłą na zamki, gumowe elementy utrzymują łuk w zamkach, a rurka na trzonowcu pozwala na łatwiejszą higienę jamy ustnej. 

Aparaty ortodontyczne występują też w różnych typach w zależności od zamków. Dobiera się je z uwzględnieniem specyfiki problemów, a także oczekiwań pacjenta. Przykładowo we wspomnianym Gabinecie Stomatologiczno-Ortodontycznym Orto-Dent znajdziemy aparaty metalowe, kosmetyczne oraz samoligaturujące. Pierwszy rodzaj stanowi najczęściej spotykaną opcję – wszystko dzięki wysokiej skuteczności. Mniej więcej co miesiąc należy tu wymieniać gumowe elementy. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży zmiana koloru gumek jest ciekawym urozmaiceniem leczenia. Nowoczesna opcja to aparat kosmetyczny, w którym zamki są przezroczyste i prawie niewidoczne. Natomiast w aparatach samoligaturujących łuki trzymają się na zębach dzięki specjalnym klapkom – nie musimy zakładać gumeczek. 

Jak dbać o zęby, nosząc aparat ortodontyczny?

Przede wszystkim powinniśmy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza - to on wie najlepiej, jaka pielęgnacja w naszym przypadku będzie najlepsza. Musimy stawiać się na wizytach kontrolnych, a w przypadku usterek aparatu – jak najszybciej zgłaszać się do gabinetu ortodontycznego. Kluczowa jest tu odpowiednia higiena jamy ustnej – zęby należy myć po każdym posiłku, używając również nici dentystycznych lub irygatora. Zwłaszcza na początkowym etapie nasze uzębienie będzie bardziej wrażliwe, dlatego unikajmy w tym okresie twardych produktów żywnościowych i przestawmy się na płyny. Na czas noszenia aparatu dobrze będzie zrezygnować z żucia gum, których pozbycie się z jamy ustnej może być szczególnie problematyczne.