Izolacje termiczną najczęściej wykonuje się ze styropianu lub wełny mineralnej, jednakże w ostatnich latach fachowcy z branży budowlanej coraz częściej wykorzystują inny materiał, a mianowicie piankę poliuretanową. Materiał ten nanoszony jest metodą natryskową. Zatem jak wygląda ta technologia, jakie są właściwości pianki poliuretanowej oraz gdzie można ją stosować?

Czym jest pianka poliuretanowa i jakie ma właściwości?

Pianka poliuretanowa, inaczej nazywana pianką PUR może pełnić funkcje zarówno izolacji termicznej, jak i hydroizolacji. Materiał jakim jest piana PUR jest efektem połączenia ze sobą dwóch składników. Są nimi poliol i izocyjanian. Na oba te składniki wymieszane ze sobą działa duże ciśnienie wytworzone w reaktorze natryskowym, co powoduje powstanie piany poliuretanowej. W chwili, gdy składniki piany PUR zmieszają się ze sobą następuje zwiększenie objętości powstającej powłoki. To pozwala na doskonale wypełnienie wszelkich trudno dostępnych przestrzeni w izolowanym pomieszczeniu.

Piana poliuretanowa ma także inne zalety. Do nich z pewnością należy jej lekkość, która nie obciąża konstrukcji obiektu. Materiał ten cechuje się odpornością na działanie wielu organicznych rozpuszczalników używanych w budownictwie. W odróżnieniu od styropianu, w przypadku pianki poliuretanowej nie obserwuje się efektu „zanikania” wywołanego rozpuszczalnikami lakierniczymi i substancjami ropopochodnymi. Piana PUR ma także przewagę nad wełną mineralną, bowiem nie ulega filcowaniu, gdy jest zawilgocona. Poza tym pianka poliuretanowa odporna jest na zbutwienie, mróz i zgnicie. Dodatkowo materiał ten jest nieszkodliwy dla środowiska, ponieważ podczas jej nakładania eliminowane są szkodliwe gazy. Piana PUR daje możliwość dyfuzji pary wodnej, co oznacza, że przegroda ma zdolność „oddychania”.

Gdzie stosuje się pianę poliuretanową?

Izolacja termiczna z pianki wykorzystywana może być zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów budowlanych. Zewnętrzne izolacje pianką można połączyć z powłoką przeciw promieniowaniu UV, co w efekcie da hydroizolację. Firmy zajmujące się montażem izolacji, jak np. firma Mal-Bud z Iwkowej w województwie Małopolskim wykorzystują piankę PUR między innymi do ociepleń i uszczelnień fundamentów. Poza tym piana poliuretanowa bardzo dobrze sprawdza się do ocieplenia i izolowania ścian, stropów, poddaszy. Zdarza się nawet wykorzystywać ten materiał do ociepleń i uszczelnień budynków produkcyjnych, handlowych, chłodni, zbiorników oraz magazynów. Piana dobrze sprawdza się na zakrzywionych, falistych i nieregularnych powierzchniach.

Niezależnie od tego, w jakim miejscu chcemy dokonać izolacji termicznej, bądź uszczelnienia np. fundamentów, bez obaw możemy sięgać po piankę poliuretanową. Materiał ten doskonale nadaje się do użytkowania na zewnątrz i wewnątrz obiektów budowlanych, a dzięki swoim właściwościom izolacyjnym chętnie sięga po nią coraz więcej ludzi.