Być posiadaczem własnego mieszkania, domu na pewnym etapie życia chce każdy. Jak wiadomo, podstawą przy niemal każdej inwestycji jest projekt. Bez niego niewydane zostaną wszelkie niezbędne pozwolenia budowlane – nie ruszy budowa. Doskonale zdają sobie z tego sprawę projektanci z biura Art w Tarnowie, którzy dokładają starań, by marzenia o domu swoich klientów „przelać na papier”. Czym powinien wyróżniać się dobrze wykonany projekt budowlany?

Jaką funkcje pełni projekt architektoniczno-budowlany?

Projekt budowlany jest podstawą prowadzenia wszelkich działań inwestycyjnych. Bez względu na to, czy dotyczy budowy, przebudowy domów jednorodzinnych, czy miejsc użyteczności publicznej i obiektów urzędowych. Zgodnie z obowiązującym prawem, inwestor musi korzystać wyłącznie z ostemplowanego w starostwie lub też w urzędzie miejskim projektu. Niezwykle ważne jest, aby dokument, na podstawie którego prowadzona będzie budowa, był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania lub decyzją o warunkach zabudowy, zapisami prawa budowlanego oraz zasadami wiedzy technicznej. Jak podpowiada nam jeden z projektantów z biura Art w Tarnowie: Istotą dobrze wykonanego projektu, jest wykonanie go w taki sposób, aby cieszył się funkcjonalnością, a przy tym wpasowywał się całkowicie w oczekiwania klienta i był spójny z istniejącą w najbliższej okolicy zabudową.

Dlatego w profesjonalnym biurze projektowym, takim jak wspomniane biuro Art w Tarnowie – istniejącym na rynku nieprzerwanie od 2003 roku, każdy z projektów budowlanych składa się głównie z projektu architektoniczno-budowlanego i projektu zagospodarowania działki lub terenu. Pierwszy określa formę, konstrukcję i funkcje domu, drugi sporządzany na podstawie aktualnej mapy do celów projektowych określa położenie obiektu w przestrzeni.

Czy projekt wykonawczy jest ważny przy budowie domu?

Co do zasady, zgodnie z uzyskanymi informacjami od naszego rozmówcy z biura Art, projekt wykonawczy powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje do tego, aby powstał dom. Jednym z częściej popełnianych błędów przy wyborze projektu budowlanego, jest decydowanie się na dokument bez części wykonawczej. Często tłumaczy się to faktem, że wykonawca prac ma wystarczającą wiedzę, by zbudować dom. Tymczasem w zależności od charakteru budynku, miejsca jego posadowienia przy tym samym projekcie inne będą np. zalecane materiały do ociepleń, klasa betonu, bloczków, czy też sposób hydroizolacji fundamentów, sugerowanego sposobu ogrzania domu. Warto pamiętać, że projektant ma pomóc wybudować dom, a nie stworzyć kolejny projekt.

O czym nie można zapomnieć, wybierając projekt budowlany?

Przed dokonaniem wyboru projektu domu (warto to podkreślić ponownie) należy zawsze zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Gdy działka takowego nie posiada, warto uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki temu poznamy takie ważne informacje mające wpływ na kształt przyszłego domu jak: maksymalna wysokość, szerokość przedniej elewacji, kąt nachylenia dachu, czy też kolor elewacji i pokrycia dachowego. W informacji z urzędu dotyczącej przyszłej zabudowy dowiemy się również jakie odległości należy zachować od granicy działki bądź sąsiedniej nieruchomości, co będzie podstawą właściwego posadowienia budynku.