Zanim zaczniemy realizować budowę wymarzonego domu, musimy przedstawić w odpowiednich urzędach projekt budowlany. Jest on warunkiem wydania pozwolenia na każdą inwestycję, dlatego musi być przygotowany zgodnie z przepisami prawa budowlanego, lokalnego, możliwościami dostępnego terenu oraz powinien uwzględniać preferencje inwestora. Dzięki dokumentacji wiemy, jak będzie przebiegać budowa i ile będzie nas kosztować.

Budowa domu jednorodzinnego, budynku gospodarczego czy użyteczności publicznej musi zostać poprzedzona przygotowaniem niezbędnej do tego procesu dokumentacji. Jednym z ważniejszych jej elementów jest projekt budowlany, w którym zawarty jest cały plan budynku, rozkład pomieszczeń, rozmieszczenie instalacji oraz przyłączy, aranżacja powierzchni wokół budowli. Przygotowanie projektu naszego przyszłego domu warto powierzyć specjaliście, architektowi z doświadczeniem, jakiego znajdziemy w Home Projekt. Dzięki temu możemy liczyć na dopracowaną dokumentację, oryginalne rozwiązania i doradztwo w zakresie funkcjonalnego rozplanowania wszystkich pomieszczeń.

Projekt budowlany- podstawowe informacje

Architekt przygotowuje projekt w zgodzie z obowiązującymi przepisami i rozporządzeniami z zakresu prawa budowlanego. Jest to niezbędne, gdyż dokumentacja ta jest podstawą wydania decyzji o pozwoleniu na budowę domu. Dlatego, każdy szczegół powinien być dopracowany i nie wolno nam pominąć, żadnego ważnego aspektu podczas planowania tego, jak ma wyglądać nasz przyszły wymarzony dom. Projekt budowlany uwzględnia zagospodarowanie terenu, na którym ma powstać budynek, wliczając w to wymiary i przebieg granic działki i odległości, w jakiej od nich stanie budynek, rozmieszczenie dróg i dojazdów, znajdujące się na działce budynki oraz zieleń. Część techniczna dotyczy lokalizacji przyłączy wodnych, przebiegu instalacji energetycznej, gazowej czy kanalizacji. Najważniejszą częścią jest projekt samego budynku, który zawiera informacje o zastosowanych technologiach, sposobie ogrzewania, rzuty kondygnacji budynku, jego fundamentów i dachu, przekroje poprzeczny i podłużny całej bryły. W niektórych sytuacjach należy również zawrzeć w nim informację o gruntach i wyniki badań geologicznych dotyczących interesującego nas obszaru.

Kiedy niezbędny jest projekt budowlany?

Projekt jest podstawą wniosku o pozwolenie na budowę domu. Jednak przydatny jest również, jeśli planujemy rozbudowę istniejącego już budynku, garażu, czy innego obiektu. Zazwyczaj taki proces wiąże się z ingerencją w strukturę budowli, dlatego należy przeprowadzić wszystkie niezbędne analizy i badania, aby mieć pewność, że jest to bezpieczne. Jeśli wpływamy na powierzchnię budynku (dodajemy lub powiększamy pomieszczenie) lub chcemy naruszyć konstrukcję dachu (dodajemy piętro, adaptujemy poddasze), musi to uwzględniać prace przy strukturze budynku, jej wzmocnienie, zastosowanie specjalistycznych rozwiązań, które muszą być dokładnie udokumentowane. Osoby, które marzą o mieszkaniu w swoim domu, mają zazwyczaj pewne wyobrażenie, jak powinien on wyglądać i chcą same zdecydować o rozmieszczeniu i wielkości pomieszczeń, układzie okien i drzwi. Jednak, jeśli szukamy inspiracji, warto zaaranżować wstępnie przygotowany projekt, który udostępni nam architekt, aby mieć odniesienie do tego, na co warto zwrócić uwagę.