Dachy jednospadowe nie zawsze cieszyły się uznaniem. Uważane były bowiem za mało estetyczne rozwiązanie. Tego typu konstrukcje można było spotkać głównie na budynkach o użytkowym charakterze, chociażby garażach bądź altanach. Niezwykle rzadko decydowano się na zastosowanie ich w domach jednorodzinnych. Czasy się jednak zmieniają. Dachy jednospadowe uwzględnianie są w wielu projektach, także nowoczesnych obiektów.

Zalety dachów jednospadowych

Dachy jednospadowe świetnie sprawdzają się, kiedy powierzchnia działki jest ograniczona, a budynek jest wąski długi. Na szczególnie wąskich przestrzeniach są też niejednokrotnie jedynym możliwym rozwiązaniem. Wybór dachu jednospadowego sprawi, że woda deszczowa będzie odprowadzona tylko w granicach własnej posesji.

Koszty pokrycia dachu są stosunkowe nieduże w porównaniu z dachami wielospadowymi, a to przez stosunkowo prosty charakter konstrukcji. Jako że w bryle dachowej nie występują załamania, nie zachodzi potrzeba, aby docinać blachy czy dachówki. Tym samym niweluje straty w materiałach. Montaż przebiega dużo sprawniej i szybciej, przez co mniej zapłacimy za robociznę.

Dachy jednospadowe nie są jednak wybierane tylko z powodu ograniczonego budżetu. Projektuje się je również dla późniejszego zastosowania paneli fotowoltaicznych, których instalacja pociąga za sobą wysokie koszty. Przestrzeń dachowa, która skierowana jest w kierunku południowym to wręcz idealny wybór na instalację tych energooszczędnych urządzeń. Dachy jednospadowe sprawdzą się również w przypadku większych obiektów, które składają się z kilku odmiennych brył. Wówczas dach jednospadowy może stanowić doskonałe urozmaicenie projektu.

Pokrycie dachu jednospadowego

Dach jednospadowy mocno się wyróżnia, dlatego też wybierając materiał do pokrycia, warto kierować się kwestią estetyki. Najważniejszym kryterium jest jednak kąt nachylenia dachu. W tym aspekcie najmniejsze ograniczenia materiałowe wykazuje blacha trapezowa. Dostępna jest ona w wielu kolorach i sposobach wykończenia, co zapewni efektowny wygląd konstrukcji. Chociaż montaż pokrycia dachu jednospadowego wydaje się prosty, to jednak do prac najlepiej wynająć firmę z dużym doświadczeniem. Warto zapoznać się z ofertą Michał Janiszewski Usługi Blacharsko-Dekarskie.

Zagospodarowanie poddasza

Czy poddasza domów z dachami jednospadowymi nadają się do zamieszkania? Ze względu na ograniczenia konstrukcyjne służą zazwyczaj jako składzik bądź techniczne zaplecze. Wszystko to przez nieduży spadek dachu. Aby zagospodarować poddasze, kąt nachylenia połaci dachowej musi być większy. Dlatego też o funkcjach poddasza należy pomyśleć już na etapie projektu. Jako że prace będą wówczas bardziej skomplikowane, musimy liczyć się z wyższymi kosztami inwestycji. Przestrzeń użytkową poddasza powiększana jest nadbudówkami. Tzw. lukarny umożliwiają instalację okien, które doświetlą poddasze. Nie dość, że zróżnicują budynek objętościowo, to jeszcze nadadzą mu eleganckiego stylu.