W procesie inwestycyjnym uczestniczy inspektor nadzoru wraz z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy. Zakres praw i obowiązków tego pierwszego jest podany w przepisach prawa budowlanego. Funkcję tę może pełnić wyłącznie osoba fizyczna posiadająca uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w określonej dyscyplinie. Jakie są jego zadania i w jaki sposób jego praca może wpłynąć na prace budowlane?

Obowiązki inspektora nadzoru budowlanego

Oferta nadzoru nad inwestycją obejmuje wykonywanie usług zgodnie z przepisami polskiego prawa budowlanego w zakresie budownictwa inżynieryjnego, instalacji sanitarnych i elektrycznych. Zakres usług obejmuje prowadzenie i zarządzanie procesem inwestycji. Wśród tych czynności są między innymi: inspekcje postępu prac budowlanych, kontrola dziennika budowy, weryfikacja przeprowadzonych prac i dokumentacji powykonawczej. Do zadań inspektora nadzoru budowlanego wchodzą także ostateczny odbiór inwestycji i udział w przeglądach gwarancyjnych. Prowadzenie takich czynności może odbywać się na różnorodnych placach budowy, począwszy od budowy osiedli mieszkalnych, a skończywszy na stadionach lub centrach handlowych.

Na jakich budowach warto zatrudnić inspektora?

Zatrudnienie takiej osoby jest często podyktowane przepisami prawa, które wymagają tego zwłaszcza wtedy, gdy budowa jest bardzo skomplikowana lub przewiduje się spore oddziaływanie na środowisko. Organ wydający pozwolenie na budowę będzie wówczas wymagał od inwestora wyznaczenia inspektora nadzoru inwestorskiego. Obiekty, których budowę należy nadzorować, są wymienione w odpowiednim rozporządzeniu ministerialnym. W pozostałych przypadkach decyzję o konieczności ustanowienia nadzoru powinien podjąć inwestor.

Inwestor otrzymuje gwarancję, że dzięki zespołowi inspektorów obiekt został wykonany zgodnie z prawem, co z pewnością przełoży się na bezproblemowy odbiór końcowy obiektu. Dodatkowo realizacja inwestycji pod czujnym okiem doświadczonych inspektorów oznacza mniejszą liczbę awarii podczas przyszłego użytkowania obiektu, ponieważ większość z nich została już wyeliminowana w trakcie budowy. Najważniejszym zadaniem inspektora jest dokonanie bezbłędnego odbioru, czyli uzyskanie od wykonawcy wykonania robót bez wad.

Który inspektor będzie najlepszy?

Do nadzoru nad inwestycją warto wybrać osoby z dużym doświadczeniem, na przykład Andrzeja Grenia, który zajmuje się obsługą inwestycji budowlanych. Jeśli realizowany jest złożony projekt, w którym prowadzi się prace w różnych branżach, jeden inspektor może nie wystarczyć. Należy wówczas zatrudnić inspektorów różnych specjalności – będzie to wtedy zespół inspektorów budowlanych, elektryków lub inspektorów drogowych. Przed zatrudnieniem należy upewnić się, że posiadają odpowiednie licencje. Jeżeli zatrudniony jest cały zespół, warto powołać jednego inspektora, do którego zadań oprócz podstawowych obowiązków będzie należało kierowanie działaniami pozostałych inspektorów.