Dach nie przez przypadek traktowany jest w kategoriach wizytówki domu jednorodzinnego. Jego estetyka sprawia, że nawet na pozór zwyczajnie wyglądający budynek może nabrać absolutnie oryginalnego charakteru. Jednakże wraz z upływającym czasem elementy poszycia tracą zjawiskowy wygląd. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z problemem jest zdecydowanie się na ich ponowne pomalowanie. Czy jednak działanie to dedykowane może być każdemu materiałowi?

Malowanie dachówek ceramicznych


W tym przypadku zdecydowanie warto zacząć od garści informacji teoretycznych. Bardzo popularne dachówki ceramiczne podzielone zostały na 3 podstawowe kategorie. Pierwszą z nich są dachówki naturalne, czyli takie, których skład stanowi jedynie glina. Druga grupa to dachówki angobowane charakteryzujące się zawartością uszlachetniaczy kolorystycznych takich jak tlenki metali oraz kwarc. W trzeciej zaś znajdują się znane wszystkim dachówki glazurowane o rozpoznawalnej szkliwionej powierzchni. Czynniki te decydują przede wszystkim o parametrach związanych z nasiąkliwością.

Dlatego właśnie wskutek oddziaływania wilgoci najszybciej erozji ulegają dachówki naturalne, później angobowane, a swój nieskazitelny wygląd najdłużej zachowują glazury. W przypadku trzeciej opcji nie stosuje się ewentualnego malowania. Wynika to również z tego, że farba nie miałaby nawet możliwości połączenia się ze strukturą elementu. Niemniej jednak proces ten świetnie sprawdza się w pozostałych sytuacjach. Po przeprowadzeniu czyszczenia wstępnego malowanie dachówek naturalnych i angobowanych przynosi oczekiwane rezultaty. Wbrew powszechnie panującej opinii nie wiąże się również ze sporymi kosztami. Co jeszcze warto wiedzieć?

Malowanie dachówek betonowych


Cechą charakterystyczną dachówek betonowych jest to, że z czasem tracą one swoją kolorystyczną intensywność. Efekt ten widoczny jest w szczególności po upływie 15-20 lat od momentu zamontowania. Oczywiście nie oznacza to, że np. grafitowa dachówka nagle stanie się prawie transparentna, ponieważ wszystkie pokrycia betonowe barwione są w masie. Niemniej jednak da się zauważyć, iż kolor różni się od tego, jaki wybieraliśmy kiedyś w hurtowni. Jest to zjawisko zupełnie normalne wynikające z właściwości samego materiału i nie ma się w zupełności czym przejmować. Dlaczego? Otóż dlatego, iż dachówki betonowe świetnie poddają się procesowi ponownego malowania. Trzeba jednak zrobić to przy wykorzystaniu specjalistycznych farb. Najlepiej sprawdzą się chlorokauczukowe.

Zadbać należy również o powierzenie robocizny doświadczonym specjalistom, którzy zadbają oto, aby malowanie przebiegało zarówno sprawnie, jak i bezpiecznie. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Mr-Spray, która dzięki umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w regionie. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj na rzetelność, pełen profesjonalizm oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe.