Polerowanie i szlifowanie to podstawowe czynności w zakresie obróbki powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Nie byłoby to możliwe bez zastosowania odpowiednich materiałów ściernych, a w tym między innymi pasów bezkońcowych. Ich odmienne typy pozwalają na precyzyjne dopasowanie produktu do potrzeb i zachowanie wysokiej jakości opracowania detali.

Zastosowanie pasów ściernych

To podstawowe wyposażenie szlifierek stacjonarnych, ręcznych, cykliniarek do podłóg czy też pilników elektrycznych. Zakładany na rolki prowadzące konkretnego narzędzia, zostaje wprowadzony w ruch obrotowy dzięki sile jego napędu. Akcesorium powstaje z połączenia w jedną całość – pętlę materiału ściernego. W zależności od obrabianego materiału różni się on przede wszystkim grubością uziarnienia oraz surowcem, z którego został wykonany nasyp ścierny. Dzięki nim można wykonywać takie prace jak szlifowanie, polerowanie, gratowanie, a także usuwanie z powierzchni nalotów rdzy, osadów i innych niedoskonałości. Bez pasów bezkońcowych urządzenia szlifujące i ścierne byłyby po prostu bezużyteczne. Gdy nie jest możliwe ich użycie, zastępuje się je rolkami ściernymi.

Struktura akcesorium

Dobry pas składa się z trzech podstawowych warstw: podkładu, łączenia i wspomnianego już zsypu ściernego. Niezwykle istotną rolę w jego wytrzymałości odgrywa właśnie podkład, czyli podstawowy element konstrukcyjny. Najczęściej w tym celu stosuje się tkaniny poliestrowe bądź grube płótna bawełniane. Mają one dobre właściwości odprowadzania ciepła podczas pracy narzędzi i cechują się dużą wytrzymałością. Niekiedy jednak za podkład służy również papier, ale ma to zastosowanie wyłącznie w bardzo długich pasach, które przeznaczone są do obróbki drewna. Jako łączenie zaś, czyli substancję zespajającą nośnik z materiałem ściernym, wykorzystuje się spoiwo żywiczne. Zsyp z kolei to wierzchnia warstwa akcesorium, która może występować w różnych wariantach o odmiennych właściwościach. Jakie są dostępne na rynku?

Rodzaje pasów bezkońcowych

Kryterium podziału produktów stanowi właśnie zsyp ścierny, mający bezpośredni kontakt z obrabianą powierzchnią. Jednym z najpopularniejszych jest ziarno ceramiczne, a pasy z nim dostępne są między innymi w ofercie dystrybutora Pferd-VSM, mającego siedzibę w Kostrzynie. Są dedykowane do ostrych, ale dokładnych szlifów twardych materiałów, a ich użycie przyspiesza obróbkę, dając dużą ilość urobku detalu. Przy intensywnej eksploatacji sprawdzą się natomiast wyroby pokryte ziarnem kompaktowym, ponieważ mają zdolność do samodzielne regeneracji – samoostrzenia, co pozwala na utrzymanie niezmiennej chropowatości pasa. To idealny wybór do zastosowania na automatach szlifierskich.

Na uwagę zasługuje także zsyp ścierny z węglikiem krzemu czarnym bądź zielonym. Pierwszy będzie idealne do opracowywania żeliwa, metali kolorowych oraz stopów żelaza z węglem, drugi zaś kamieni szlachetnych, ceramiki, granitu czy też szkła. Usunięcie niewielkich odbarwień czy śladów korozji jest natomiast możliwe z wykorzystaniem nylonowego pasa włókninowego. Ze względu na swoją strukturę będzie dobry zarówno do prac przygotowawczych, jak i wykończeniowych.