Ogrodzenia typu gabiony są wyjątkowe. Ich ciekawy wygląd, a także stosunkowo niska cena przyciągają uwagę przede wszystkim inwestorów indywidualnych. Wzrost zainteresowania gabionami z roku na rok jest zatem coraz większy. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj zalety ogrodzeń typu gabiony i przemyśl ich zastosowanie w swoim ogrodzie.

Ogrodzenia trwałe na lata

Gabiony przede wszystkim kojarzyć powinny się z ogrodzeniami masywnymi, stabilnymi oraz niebywale wytrzymałymi. Świetnie znoszą one zarówno uszkodzenia mechaniczne i działanie czasu, jak i też warunki pogodowe. Gabiony wytrzymują mróz, upały, wilgoć, wodę, a także promienie UV, bez utraty swoich wysokich własności technicznych oraz walorów estetycznych. Nic dziwnego, że uważane są za ogrodzenia nie do skruszenia – ich żywotność jest zatem wielopokoleniowa. Jak jednak jest ona uzyskiwana?

Ogrodzenia gabionowe to wysokie konstrukcje z siatek zgrzewanych, które mają wykonane zabezpieczenia antykorozyjne. Metalowe wsporniki wypełniane są zaś różnego rodzaju kamieniami naturalnymi oraz skałami. Mogą to być też otoczaki i kamyszki.

System grodzeniowy w zgodzie z naturą

Dużą zaletą ogrodzeń gabionowych jest ich estetyka. Utrzymywana jest ona w ideach minimalizmu oraz w pełnej zgodzie z naturą. Gabiony świetnie bowiem współgrają z różnym stylem ogrodowym, a także z odmiennym krajobrazem. Idealne sprawdzają się przy domach skandynawskich, industrialnych, rustykalnych, wiejskich, a nawet awangardowych i klasycznych. Są one zatem uniwersalne w swoim zastosowaniu. Zapewniają to również unikalne projekty gabionów. Ogrodzenia te nie są bowiem wybierane z katalogów, ale chętniej są od podstaw modelowane przez daną pracownię po wcześniejszych konsultacjach z klientem. Tak działa m.in. firma GROBUD, która podkreśla to, że ten typ ogrodzenia świetnie komponuje się także z panelami drewnianymi i metalowymi, oraz z elementami szklanymi. Jakie dodatkowe elementy mogą jeszcze posiadać gabiony?

Ogrodzenia gabionowe często na swoich krańcach mają pozostawione miejsca dla donic. Te umieszczane mogą być w formie metalowych koszyczków również na pionowej ścianie od zewnątrz lub wewnątrz ogrodu. Popularne są również gabiony obrośnięte bluszczem oraz innymi roślinami zielonymi. Ciekawe są również konstrukcje z systemami oświetleniowymi.

Gwarancja intymności

Systemy grodzeniowe typu gabiony są też gwarancją intymności na podwórku. Świetnie odgradzają obejście i tyły domu przed wzrokiem przechodniów oraz sąsiadów. Dodatkowo idealne tłumią hałasy oraz porywy wiatru. W przypadku wysokich ogrodzeń gabionowych, podczas silnych porywów liczyć można na stworzenie oazy spokoju, bez wirujących liści czy łamiących się gałązek.

Jeśli chodzi o opisywaną intymność, warto ją połączyć również z bezpieczeństwem. Gabiony ciężkie są do sforsowania i pełnią funkcję bardzo skutecznej ochrony antywłamaniowej. Ponadto ogrodzenia te świetnie łączą się z innymi konstrukcjami z gabionów. Tworzy się bowiem dzisiaj z nich tarasy, schody zewnętrzne, obudowy ławek i kominków zewnętrznych, a także elewacje domów i garaży.