Jeśli widziałeś kiedyś, w jaki sposób podłączone do sieci są urządzenia przemysłowe, być może zastanowiło cię, dlaczego wtyczka jest niebieska, czerwona lub na przykład żółta. Nie jest to przypadek ani pomysł projektantów – kolory wtyczek informują nas o napięciu i częstotliwości prądu, co ułatwia dobranie odpowiedniego rozwiązania dla konkretnej instalacji. Sprawdź, co oznaczają kolory i na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, planując zakup produktów dostępnych w hurtowni elektrycznej EL-AGO.

Czym są wtyczki i gniazda przemysłowe?

Łączniki wtykowe, czyli gniazda i wtyczki stanowią cześć instalacji elektrycznej. W przemyśle stosuje się tzw. osprzęt siłowy, czyli gniazda i wtyki siłowe pozwalające na doprowadzenie prądu trójfazowego. Akcesoria przemysłowe produkowane są w zakresie Ie=16-125A Ue=50-690V, co określa międzynarodowa norma IEC 60309/EN 60309. Trzecia faza pozwala na podłączenie urządzeń wymagających użycia dużej mocy oraz umożliwia podział instalacji elektrycznej na trzy niezależne sieci. W zależności od wymaganych parametrów zarówno gniazda, jak i kompatybilne z nimi wtyki różnią się budową, m.in. położenie tulei uziemiającej w gniazdku jest inne dla różnych napięć i częstotliwości.

Co oznaczają kolory wtyczek?

Kolory wtyczek i gniazd, podobnie jak ich budowę ściśle określa norma IEC. Maja one na celu ułatwienie rozróżniania produktów, a tym samym zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa. Barwy wtyczek i gniazd przemysłowych informują nas o napięciu i częstotliwości prądów znamionowych:

  • fioletowy oznacza napięcie rzędu 20 - 25 V oraz częstotliwość 50-60Hz,

  • biały oznacza napięcie rzędu 40 - 50V oraz częstotliwość 50-60Hz,

  • zielony to napięcie powyżej 50V przy wysokiej częstotliwości w granicach 100-500Hz,

  • żółty oznacza napięcie rzędu 110 - 130V oraz częstotliwość 50-60Hz,

  • niebieski oznacza napięcie rzędu 220 - 250V oraz częstotliwość 50-60Hz,

  • czerwony oznacza napięcie rzędu 380 - 415V oraz częstotliwość 50-60Hz,           

  • czarny oznacza napięcie rzędu 500 - 690V oraz częstotliwość 50-60Hz.

W praktyce najczęściej stosowanymi w instalacjach przemysłowych łącznikami wtykowymi są te w kolorze niebieskim oraz czerwonym. Szeroki wybór tych akcesoriów oferują hurtownie elektrotechniki, takie jak EL-AGO mieszcząca się we Wrocławiu. Napięcie i częstotliwość przewodzonego prądu to jednak nie jedyne parametry, na które musisz zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego rozwiązania.

Rodzaje wtyczek przemysłowych

W ofercie firm zajmujących się sprzedażą artykułów elektrycznych znajdziesz wiele rodzajów wtyczek przemysłowych. Wśród nich wyróżniamy:

  • wtyczki izolacyjne przenośne,

  • wtyczki izolacyjne przenośne kątowe,

  • wtyczki szybkozłącza,

  • wtyczki odbiornikowe.

Poza tym osprzęt siłowy w tym obszarze stanowią także wtyki stałe mini, wtyki stałe oraz proste tablicowe. Odpowiednie wtyczki zastosujemy m.in. przy podłączaniu urządzeń elektrycznych czy też w montażu przedłużaczy. Od odpowiedniego doboru wtyczek i kompatybilnych z nimi gniazd zależy bezpieczeństwo instalacji oraz użytkowników urządzeń przemysłowych. Warto więc swoją decyzję skonsultować ze specjalistami w dziedzinie elektrotechniki.

Oferta hurtowni

Wrocławska Hurtownia elektryczna EL-AGO działa od 2014 roku. Poza wtykami i gniazdami przemysłowymi, firma prowadzona przez Adama Borowiaka, oferuje wiele innych produktów. Jak mówi jej pracownik:

Zajmujemy się sprzedażą elementów prowadzenia kabli, opraw oświetleniowych oraz żarówek i świetlówek. Zapewniamy wysokiej jakości rozdzielnice i obudowy, elementy instalacji odgromowych, jak również aparaturę elektryczną.

Oferta firmy obejmuje też wyłączniki, rozłączniki, czujniki i wyłączniki krańcowe, puszki itp.