Opady atmosferyczne mogą przyczynić się do licznych uszkodzeń. Instalacja deszczowa może nie tylko je odprowadzać, ale również pozwalać na ich wykorzystanie. Codziennie w domach użytkowane są duże ilości wody np. do zrobienia prania lub podlania roślin ogrodowych. Istnieją sposoby na oszczędniejsze korzystanie z tego zasobu. Oprócz tego instalacja wodna jest po prostu obowiązkowa. Przepisy prawne przewidują surowe kary za zalewanie sąsiadów lub podwyższanie ilości wód gruntowych na danym terenie.

Instalacja deszczowa w praktyce

Gromadzenie się wody wokół domu może przynieść liczne negatywne skutki. Podmywanie fundamentów czy powstawanie grzybów na budynku to tylko niektóre z nich. Odpowiednie wykonanie instalacji deszczowej to gwarancja bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka poniesienia niechcianych kosztów. Zebraną wodę można poprowadzić bezpośrednio do kanalizacji, co jednak wiąże się z wyższymi opłatami za tę usługę. Innym sposobem radzenia sobie z wodą deszczową jest odprowadzanie jej do gruntu. To wymaga stworzenia odpowiedniego systemu. Opiera się on na gromadzeniu wody w zbiornikach i później stopniowego wypuszczania jej do ziemi lub na wykorzystaniu rur, które rozprowadzone są po jak największej możliwej powierzchni działki. Możliwe jest także stworzenie instalacji deszczowej, która pozwala na wykorzystanie wody w gospodarstwie domowym.

Zalety wody deszczowej

Woda deszczowa zwykle ma odczynnik około 5,5 pH. To sprawia, że jest doskonała do podlewania roślin – bardzo łatwo się przyswaja. Do tego nie pozostawia osadów z kamienia. System zagospodarowania wody deszczowej może doprowadzać wodę także do pralki czy muszli klozetowej. W ten sposób woda nie tylko zostanie odpowiednio wykorzystana, ale przyczyni się to także do oszczędności. Można przez to zmniejszyć rachunki za pobrane media. Środowisko również skorzysta na tym ekologicznym rozwiązaniu.

Prace ziemne przy instalacji deszczowej

Specjaliści z firmy FSK Bruk podkreślają, że ważną rolę w funkcjonowaniu całej instalacji odgrywa odpowiednie wykonanie prac ziemnych. Wykwalifikowani specjaliści zadbają, by roboty przeprowadzone zostały zgodnie z planami, a teren był odpowiednio przygotowany. Dotyczy to zarówno miejsca pod ułożenie rur odpływowych, jak i systemu zagospodarowania wody. W drugim przypadku w ziemi umieszcza się zbiornik na deszczówkę oraz prowadzące do niego przewody, które należy usytuować poniżej strefy przemarzania. Nie można zapomnieć także o stworzeniu niewielkiego spadku, by woda odpowiednio przepływała. Konieczne jest więc zadbanie o to, by wykop był przeprowadzony na odpowiedniej wysokości i pod określonymi kątami.