Czy wiesz, że w Polsce jednorodzinne domy są najczęściej budowane systemem zleceniowym? Oznacza to, że osoba zainteresowana inwestycją samodzielnie poszukuje firm budowlanych, którym następnie wyznacza realizację poszczególnych etapów pracy. Warto zaznaczyć, że jednym z ważniejszych stadiów budowy jest stan surowy. Przeczytaj, dlaczego jest on tak istotny i jakie zadania powinny być urzeczywistnione na tym poziomie.

Stan surowy – jaki zakres prac obejmuje?

Tuż po wykonaniu wszystkich prac ziemnych, czyli wyrównaniu działki, wykopaniu fundamentów, drenażu czy też wykonaniu ścian fundamentowych, można rozpocząć realizację kolejnego – bardzo istotnego – etapu. Od poprawności i jakości realizacji zadań na poziomie stanu surowego zależy bowiem dalszy przebieg prac i finalny wygląd wznoszonego budynku. Na czym on dokładnie polega? Warto zaznaczyć, że można wyróżnić dwa stadia budowy do stanu surowego:

  • stan surowy otwarty – prace, które są realizowane na tym etapie to przede wszystkim wykonanie konstrukcji wewnętrznych i zewnętrznych ścian nośnych, stropów, kominów, a także struktury schodów żelbetonowych. Oprócz tego, istotne jest również wykonanie więźby dachowej. Warto zaznaczyć, że realizacja tych zadań zajmuje od 2,5 miesiąca czasu do 4 miesięcy,

  • stan surowy zamknięty – po wykonaniu wszystkich prac, wyznaczonych na etapie stanu otwartego, firmy budowlane zajmują się montażem stolarki otworowej, ociepleniem ścian budynku (jeśli takie życzenie ma klient), a także ułożeniem pokrycia dachu. Czas trwania prac to od 3 do 5 miesięcy, w zależności od tego, jak dużo elementów należy wstawić i czy montowana jest brama garażowa. Warto zaznaczyć, że stan surowy zamknięty to półmetek budowy domu.

Stan surowy – na co warto zwrócić uwagę?

Ze względu na to, że stan surowy jest jednym z pierwszych – i najważniejszych – etapów budowy domu, warto zadbać o wysoką jakość wykonanych prac. Błędy, popełnione na tym etapie mogą być bowiem trudne lub – co gorsze – niemożliwe do naprawienia. Racjonalne będzie więc zwrócenie uwagi na kilka aspektów. Przede wszystkim należy zadbać o izolację przeciw wilgoci na poziomie stawiania ścian – pominięcie tej czynności może być bardzo kosztowne. Dodatkowo, warto pamiętać, że beton potrzebuje czasu, aby nabrał większej wytrzymałości – w związku z czym nie warto zbyt szybko usuwać konstrukcji, podtrzymujących stropy.

Wybór profesjonalnej firmy budowlanej – co jest ważne?

Wybór profesjonalnej firmy, która wybuduje dom do stanu surowego jest więc niezwykle ważnym i odpowiedzialnym zadaniem. Czym zatem kierować się przy jej wyborze? Przede wszystkim ważne jest, by w firmie byli zatrudnieni kompetentni i rzetelni pracownicy, bowiem zapewni to sprawne wykonanie prac. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy przedsiębiorstwo realizowało już podobne zadania. Dobrym wyborem, będzie skorzystanie z usług Zakładu Ogólnobudowlanego Grinbud. Przedsiębiorstwo cieszy się bowiem pozytywnymi opiniami klientów, którzy korzystali już z oferty.

Grinbud to firma budowlana z siedzibą w Gnieźnie, działająca na rynku od 2007 roku. Specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz bloków mieszkalnych w Poznaniu i Gnieźnie. Grinbud oferuje kompleksowe usługi, obejmujące wszystkie etapy budowy, od fundamentów po dach, a także wykończenie wnętrz. Firma współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i deweloperami. Zakład posiada wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, co przekłada się na wysoką jakość realizowanych zleceń. Firma oferuje fachowe doradztwo przy wyborze technologii i rozwiązywaniu problemów, stawiając na innowacyjność i nowoczesne rozwiązania.