Polacy coraz chętniej wybierają dla swoich domów technologie podnoszące komfort, a także te sprzyjającego energooszczędności i ochronie środowiska naturalnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, czyli innowacyjne źródła energii odnawialnej. Podobnie jest z systemami wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła. Czy jednak tylko one pozwalają stworzyć ekologiczny dom? Specjaliści z toruńskiej firmy KLIMAR prócz wdrażania dwóch wcześniej wymienionych rozwiązań, proponują również nowoczesną klimatyzację domową. Na czym polega jej przygotowanie „pod klucz”?

Etap 1 – przygotowanie do wdrożenia klimatyzacji

Fachowcy z pracowni KLIMAR proponują swoim klientom tworzenie klimatyzacji „pod klucz”, co oznacza, że w imieniu inwestora wykonują każdy etap pracy związany ze wdrożeniem systemu w domu. W pierwszej kolejności ważny jest wywiad ze zleceniodawcą tak, by poznać jego potrzeby oraz budżet. Niebywale ważne jest także przeprowadzenie wizji lokalnej w budynku oraz przygotowanie świadectwa energetycznego. Pozyskane dane niezbędne są dla zaprojektowania solidnego systemu klimatyzacji SPLIT lub MULTI SPLIT. Istotne jest to też dla doboru wysokiej klasy sprzętu. Firma KLIMAR zawsze proponuje doradztwo w zakupie zestawów klimatyzacji. Na jakie urządzenia warto dzisiaj zwracać uwagę?

Specjaliści pracowni KLIMAR przede wszystkim rekomendują energooszczędne klimatyzatory inwerterowe, które z powodzeniem zastępują sprzęty działające w trybie ON/OFF. Ich wyjątkowość polega na tym, iż pracują one bez przerwy, dostosowując moc i wydajność do bieżących potrzeb. Brak wyłączania i włączania skutkuje zaś pełną regulacją temperatury, wysoką energooszczędnością, niskim poziomem awarii, a także brakiem generowania hałasu. Fachowcy KLIMAR dodają jednak, że dobry klimatyzator inwerterowy musi posiadać wbudowane innowacyjne filtry oczyszczające powietrze np. filtr HEPA, filtr z jonami srebra, biofiltry czy też filtr z wkładem aktywnego węgla.

Etap 2 – tworzenie projektu technicznego klimatyzacji

Po zakupie odpowiedniego sprzętu wraz z dodatkowymi akcesoriami – m.in. tymi montażowymi – pracownicy firmy KLIMAR mogą przystąpić do tworzenia projektu technicznego klimatyzacji. Uwzględnia on zarówno opracowanie układu odprowadzania skroplin z klimatyzatora, jak i sposoby podpięcia urządzeń, w tym agregatu zewnętrznego pod instalację elektryczną. Dlaczego etap ten wymaga zaś szczególnej precyzji? Jak tłumaczy jeden z projektantów klimatyzacji z pracowni KLIMAR z Torunia:

Projekt techniczny nie tylko ma ułatwić montaż tak, by tworzony przez nasz zespół system był wydajny, bezawaryjny oraz łatwy w późniejszej obsłudze np. w czyszczeniu, odgrzybianiu oraz napełnianiu czynnikiem chłodniczym. Istotne jest też to, by spełnić wymagania estetyczne klientów. Przewody i rurki często muszą zostać zatem schowane w ścianach, a same klimatyzatory muszą być zawieszane w miejscach, które nie zaburzą wyglądu salonu, sypialni czy jadalni. Dbamy również o wygląd agregatu zewnętrznego, proponując modne ażurowe maskownice. Dzięki nim elewacja nie straci swojego piękna.

Etap 3 – montaż i rozruch klimatyzacji

Ostatni etap prac związanych z tworzeniem klimatyzacji domowej to oczywiście montaż klimatyzatorów i agregatów zewnętrznych. Zespół KLIMAR tworzy wszystkie połączenia, napełnia układ czynnikiem chłodniczym, przeprowadza próbę szczelności i dokonuje pierwszego rozruchu systemu. Kolejnym krokiem jest kalibracja ustawień, a niekiedy synchronizacja pracy urządzeń z systemem SmartDom (automatyka budynkowa).

Inwestycja kończy się zaś instruktażem obsługi klimatyzacji dla domowników, a także wyznaczeniem planów serwisu systemu. Specjaliści z pracowni KLIMAR podkreślają, że klimatyzatory i agregaty muszą być okresowo czyszczone, odgrzybiane i napełniane czynnikiem chłodniczym. Ważna jest też wymiana filtrów oraz dbanie o inne podzespoły: tackę ociekową, pompę skroplin, sprężarkę. Przegląd wraz z podstawowymi czynnościami konserwacyjnymi powinien odbywać się zatem dwa razy w roku – przed okresem zimowym i zaraz po nim.