Podstawą funkcjonowania wszystkich instalacji grzewczych w budynku są rurociągi doprowadzające ciepłą wodę. Precyzyjny montaż systemów ogrzewania obiektu mieszkalnego oraz izolacji sprawiają, że zużycie energii i koszty eksploatacji znacząco się obniżają. Sprawdźmy, w jaki sposób izolacje termiczne, aby uzyskać maksymalnie energooszczędny transport rurociągowy.

Otuliny izolacyjne – instalacja na rurociągach

Montaż otulin izolacyjnych na przewodach grzewczych to procedura wymagająca odpowiedniego przygotowania i utrzymania optymalnych warunków termicznych; temperatura izolowanego obiektu nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Powierzchnie otulin muszą być przygotowane do ewentualnego odtłuszczenia i odpylenia, aby nie zmniejszyć mocy wiązania kleju. Wszystkie złącza i elementy konstrukcyjne powinny dobrze do siebie przylegać – ścisłe przyleganie eliminuje ryzyko tworzenia mostków termicznych i większych strat ciepła w przyszłości. Połączenie otulin o niestandardowych wymiarach powinno być ulokowane w dolnej części rurociągu.

Otulina tradycyjna – sposób montażu

 Standardowe izolacje termiczne rurociągów posiadają nacięcia na całej długości materiału, dzięki czemu można je rozchylić i nałożyć na rurociąg. Podstawą poprawnego wykonania izolacji jest precyzyjne wykonanie wszystkich połączeń materiału, dlatego warto zlecić realizację tej usługi sprawdzonej firmie specjalizującej się w wykonawstwie izolacji termicznych, takie jak Izoterm s.c. PW.

Otuliny tradycyjne, nieposiadające zakładki samoprzylepnej, mogą mieć złącze podłużne zespolone za pomocą taśmy (po dociśnięciu i usunięciu powłoki następuje zgięcie zakładki, która ma zostać przyklejona do złącza) lub metodą na gorąco.

Izolacja zgięć i elementów armatury – jak przyspieszyć pracę?

Izolacja prostopadłych rurociągów nie jest czasochłonna. W przypadku trójników otulina powinna być przycięta na odpowiedni wymiar, z uwzględnieniem ciągłości izolacji, a następnie użyta do zaklejenia połączenia. Do wykończenia końcówki otuliny wykorzystuje się manszet lub taśmę aluminiową. Jeżeli przewody przybierają formę kolan rurociągowych konieczne jest ręczne docięcie izolacji dedykowanej do rurociągów prostych.

Aby wyeliminować ryzyko pojawiania się nieszczelności i przyspieszyć czasochłonną procedurę ręcznego przycinania materiałów izolacyjnych, większość ekspertów rezygnuje z samodzielnej modyfikacji izolacji na rzecz gotowych elementów do zabezpieczenia kolan rurociągowych