Odpowiednie przygotowanie pola do uprawy kukurydzy ma niebagatelne znaczenie dla uzyskania zdrowych i dobrych plonów. Ważne, aby odpowiednio dobrać przedplon, a także wykonać szereg zabiegów uprawowych roli w celu uzyskania dobrej gospodarki wodnej gleby i wzbogacenia jej o niezbędne minerały odżywcze. Pomagają w tym takie czynności jak bronowanie, talerzowanie lub orka zimowa z użyciem odpowiednich ciężkich maszyn rolniczych.

Dobór plonu oraz stanowiska uprawowego

Przedplon na polu, na którym ma być zasiana kukurydza, powinny stanowić gatunki strączkowe, motylkowe, buraki lub ziemniaki. Zdecydowanie rzadziej zboża, ponieważ często sprzyjają zachwaszczeniu i nie pozostaje po nich dużo resztek pożniwnych, które odżywiają glebę. W razie złej jakości wyhodowanych roślin tego rodzaju należy przeprowadzić zabieg nawożenia z wykorzystaniem obornika. Warto pamiętać, że kukurydza do dobrego wzrostu potrzebuje podłoża z uregulowanym odczynem i gospodarką wodną. Najlepsze do uprawy są grunty lekkie, średnie i torfowe.

Uprawa roli po przedplonie

W związku z tym, że jednak najczęściej przedplonem są rośliny zbożowe, należy zadbać o odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne gleby, które rozpoczną się już wczesną jesienią. Niezbędne będzie wykonanie podorywki, płytkiej orki oraz kilkukrotnego bronowania w celu odchwaszczenia pola. Nie można zapomnieć także o głębokiej orce zimowej przy wykorzystaniu ostrej skiby. Jeśli wcześniej hodowane były rośliny okopowe, wystarczy jedynie samo wyrównanie pola i wspomniana orka. Z kolei po zebraniu gatunków motylkowatych konieczne jest talerzowanie pola. Warto zadbać o odpowiednie zmianowanie podłoża, mimo że można uprawiać kukurydzę w monokulturze. Przekłada się to bezpośrednio na wyższą jakość właściwości fizyko-chemicznych ziemi, jak również lepszy plon.

Przygotowanie podłoża wiosną

Wszelkie zabiegi powinny rozpocząć się jak najwcześniej. Polegają one przede wszystkim na wyrównaniu powierzchni pola. Ich cel stanowi stworzenie gruzełkowatej struktury gleby, zabezpieczenie zgromadzonych w niej rezerw wodnych i wprowadzenie nawozów do głębszych warstw podłoża. Można skorzystać z maszyn, które łączą w sobie kilka odrębnych narzędzi i umożliwiają wykonanie wszystkich niezbędnych czynności w jednym kursie. Bogatym parkiem ciężkich maszyn rolniczych dysponuje między innymi przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Rol-Serwis, które oferuje zarówno wykonywanie prac na roli, jak i wypożyczanie niezbędnego do nich sprzętu. Gleby lekkie wymagają jedynie bronowania za pomocą ciężkich bron zębowych lub zębowych z wałem strunowym. Na podłożu o specyfikacji średniej konieczne jest zastąpienie wspomnianego procesu włókowaniem. Na tak przygotowanej roli można przystąpić do siewu kukurydzy.