W znacznej większości domów kominek instaluje się głównie w celach estetycznych. Widok palącego się drewna ociepla wizualnie wnętrze domu i pozwala odprężyć się, zapewniając przy tym ciekawy widok. W tradycyjnych kominkach ciepło powstające podczas spalania materiału uchodziło razem z dymem do komina i wydostawało się z domu. Obecnie dzięki zastosowaniu systemu płaszcza wodnego, podczas spalania drewna ciepło, które się wytwarza, może służyć do ogrzania naszego domu.

Dokładny opis funkcjonowania

Dzieje się tak za sprawą podwójnych ścianek kominka, między którymi krąży woda. Płaszcz wodny natomiast jest zbiornikiem wody, który dzięki połączeniu z kaloryferami potrafi przesłać podgrzaną wodę do nich. Dzięki temu podczas procesu spalania odzyskujemy część energii, która ogrzewa nasz dom. Ciepło z paleniska nie miesza się z wodą, natomiast następuje wymiana go przez płomieniówki, które montuje się w tzw. czopuchu kominka. Płaszcz wodny jest także podgrzewaczem wody w naszym domu. Ten typ kominka jest także przystosowany do zasilania go paliwem stałym, dzięki temu, pełni funkcję eleganckiego pieca, który może być usytuowany np. w salonie. Kominek z płaszczem wodnym zyskuje zastosowanie głównie w domach jednorodzinnych, jako alternatywne źródło ogrzewania. Może być zamiennikiem pieca c.o., podczas gdy w domu głównym źródłem ogrzewania jest np. tradycyjny piec gazowy.

Kiedy podjąć decyzję o zainstalowaniu kominka z płaszczem wodnym?

Decyzję o zamontowaniu kominka z płaszczem wodnym najlepiej podjąć już na etapie budowy. Jest on ciężkim elementem, przez co potrzebuje dodatkowego, utwardzonego miejsca w podłożu, czyli tzw. stopy betonowej. Co więcej, nieodłącznym elementem, bez którego nie można zamontować kominka, jest komin. Należy również pamiętać o doprowadzeniu i odprowadzeniu wody. Oczywiście zdarza się, że inwestor decyduje się na to rozwiązanie w późniejszym terminie, ale jest to przeważnie obarczone wysokimi kosztami. Dlatego pamiętajmy, że montaż kominka z płaszczem wodnym powinna wykonać ekipa doświadczonych fachowców np. z firmy ZIS-TECH. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze podłączone i będzie działać, jak należy.

Kto powinien zainwestować taki typ kominka w swoim domu?

Kominek z płaszczem wodnym jest przeznaczony dla ludzi, którzy lubią spędzać wieczory przy ogniu i zapachu drewna. Najczęściej decydują się na niego osoby chcące dodać do swojego domu dodatkowe źródło otrzymywania ciepła. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być on podstawowym źródłem ogrzewania domu, a co najwyżej elementem wsparcia. Według obliczeń, podczas sezonu grzewczego, kominek wyposażony w płaszcz wodny, może zredukować rachunki za podstawowe źródło ogrzewania aż o 40%. Co więcej, do instalacji płaszcza wodnego, można podłączyć także kolektory słoneczne. Zapewnią one ciepłą wodę w naszym domu podczas słonecznych dni, w których nasz kominek nie pracuje.  Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które interesują się alternatywnymi źródłami energii i będą chciały wykorzystać jak najwięcej funkcji takiej instalacji.