Z dnia na dzień przybywa amatorów ekologii. Mieszkanie w mieście nie jest już tak atrakcyjne, jak kiedyś, uciekamy więc z brudu, smogu i wysokich kosztów życia oraz wszelkiej zależności na wieś. Szukamy coraz lepszych i bardziej ekologicznych rozwiązań, które pomagają nam w codziennym życiu. Takim urządzeniem z pewnością jest pompa ciepła. Jak ona działa i czy warto ją instalować? Zapraszam do lektury.

Definicja – co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to tak naprawdę niskotemperaturowe urządzenie grzewcze. Zajmuje zaledwie 2 m2. Niesamowity mechanizm pompy ciepła wykorzystuje energię cieplną, której niezużyte ilości oferują naturalne pokłady ziemi, powietrza i wody, a także woda szara, czyli ta, która powstaje w wyniku prania, mycia się czy zmywania. Samo urządzenie działa na podstawie podstawowych praw fizyki – parowaniu, sprężaniu, skraplaniu i rozprężaniu. Najbardziej zadziwiający jest fakt, że samo urządzenie potrzebuje tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Calu układ pompy ciepła jest zamknięty, a jej praca polega na tym, że w jej wnętrzu znajduje się czynnik roboczy, który przez cały czas poddawany jest przemianom stanu skupienia z ciekłego na gazowy i odwrotnie. Dzięki temu powietrze cały czas się porusza ze źródła dolnego – na przykład gruntu, wody, powietrza, ścieków, do górnego – instalacji grzewczej.

Przede wszystkim każda instalacja grzewcza oparta na pompie ciepła powinna być realizowana według specjalnie wykonanego projektu inżynierskiego, uwzględniającego zapotrzebowanie użytkowników obiektu, a także precyzyjnie określi, w którym miejscu powinno znajdować się źródło dolne oraz obliczy dokładne parametry źródła górnego. Wykonanie jej bez projektu może skutkować chociażby przemarzaniem elementów umieszczonych w źródle dolnym, co spowoduje nieefektywną pracę całego układu. Inwestycja praktycznie nie będzie w stanie się tak szybko zwrócić, jak w przypadku sprawnie działającego i właściwie wykonanego oraz zaprojektowanego układu. Jeśli zaś chodzi o dolne źródło, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są więc odwierty pionowe. Firma  Studniarstwo Lipiński Mariola Lipińska wykonuje profesjonalne odwierty, warto wybrać najlepszych specjalistów w tym zakresie.

Jak dokładnie działa pompa ciepła?

W parowniku czynnik roboczy, który jest w istocie mieszanką gazu i cieczy, ulega procesowi odparowania. Następnie jest zassany do sprężarki – tam wzrasta jego ciśnienie i temperatura po to, aby trafić do skraplacza, po czym trafia do zaworu rozprężnego, gdzie spada jego temperatura i ciśnienie,  ciepło oddawane jest do źródła górnego, a potem czynnik udaje się z powrotem do parownika. Pompa działa na zasadzie cykli.

Jakie dobrać źródło górne?

Okazuje się, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją ogrzewania podłogowego ze względu na to, że jest to niskotemperaturowe urządzenie. Implikuje to konieczność idealnego dobrania całej instalacji i perfekcyjnego wręcz wykonania. Warstwy podłogi absolutnie nie mogą być za grube. Pamiętajmy, że dezinstalacja i poprawki nie są możliwe, a każda awaria wiąże się z demontażem warstw podłogowych. Dodatkowo do instalacji możliwe jest wtedy podłączenie grzejników drabinkowych do łazienek.