Życie pisze różne scenariusze i czasem może się zdarzyć, że ilość długów zaciągniętych od różnych wierzycieli przytłoczy konsumenta. Niektórzy próbują radzić sobie, biorąc kolejne pożyczki, by spłacić poprzednie. Takie działanie to błędna koło, które w końcu doprowadzić może konsumenta do upadku. Jak więc poradzić sobie ze zobowiązaniami, których nie jesteśmy w stanie spłacić? Można to zrobić, ogłaszając upadłość konsumencką, która pozwoli zacząć od nowa. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową, która ma na celu pomoc osobie nieradzącej sobie z długami. Na jej drodze szuka się rozwiązania, które pozwoli dłużnikowi na wyjście z błędnego koła zobowiązań i stopniowe pozbycie się problemów finansowych. Krótko mówiąc, celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest zaspokojenie potrzeb wierzyciela przy jednoczesnym wyprowadzeniu niewypłacalnego dłużnika z długów. Z takiej opcji może skorzystać zadłużona osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która nie jest w stanie regulować należności od co najmniej trzech miesięcy. Oczywiście może to zrobić także osoba, która wcześniej była przedsiębiorcą lub członkiem zarządu spółki kapitałowej. Dawniej upadłość konsumencką można było ogłosić tylko w sytuacji, w której dłużnik był niewypłacalny nie ze swojej winy. Dziś jednak nie ma takiego warunku – upadłość może ogłosić każdy, kto nie radzi sobie ze spłatą należności.

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Postępowanie związane z upadłością konsumencką rozpoczyna się od złożenia wniosku, w którym osoba zadłużona udowadnia, że nie jest w stanie spłacać swoich wymagalnych zobowiązań. Do wniosku należy załączyć wszystkie istotne dokumenty świadczące o rzeczywistej sytuacji dłużnika. Można tu wymienić na przykład: umowy pożyczek i kredytów, pisma komornicze, orzeczenia sądowe, wezwania do zapłaty, raporty finansowe, lista wierzycieli, zaświadczenie o dochodach, i inne. Już na tym etapie warto skorzystać z pomocy adwokata. We Wrocławiu pomoc tą świadczy Kancelaria Adwokacka Łukasz Sołtys. Adwokat Łukasz Sołtys jest jednocześnie licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym, zajmującym się sprawami upadłościowymi. Sąd zapozna się z wnioskiem i w razie ogłoszenia upadłości powoła syndyka. Ogłoszeniu upadłości nie oznacza pozbawienia konsumenta środków do życia - konsument m.in. będzie otrzymywać ustaloną przez przepisy część swojego wynagrodzenia za pracę. W wyniku zakończenia postępowania dotyczącego upadłości konsumenckiej część długów może zostać umorzona, część spłacona z majątku dłużnika, a część – spłacona w odpowiednich ratach. Wszystko to ma na celu znalezienie rozwiązania, które pozwoli upadłemu konsumentowi na wyjście z długów.