Niedrożny komin to ogromne zagrożenie nie tylko dla konstrukcji budynku mieszkalnego, ale także znajdujących się w nim domowników. Pamiętać o tym powinny w szczególności osoby, które ogrzewają swoje domy przy pomocy paliw stałych. W jaki sposób powinieneś dbać o drożność komina i jakie dokładnie zagrożenia niesie za sobą niewłaściwe dbanie o przewody kominowe?

Czyszczenie mechaniczne

Podczas spalania wydziela się nie tylko dym, ale również zanieczyszczenia stałe. Wśród najważniejszych należy wymienić sadzę oraz smołę. Sadza nie jest tak uporczywa i łatwo można ją usunąć przy pomocy specjalnej szczotki do przewodów kominowych. Największy problem stanowi smoła, czyli lepki i trudny do wyeliminowania osad, który obkleja przewody i stopniowo przyczynia się do ich niedrożności. Jedynym sposobem na dokładne usunięcie sadzy i smoły to zlecenie mechanicznego czyszczenia komina profesjonalnemu zakładowi kominiarskiemu. Wiele osób decyduje się na samodzielne przeczyszczenie przewodów, lecz nie powinny zabierać się za to osoby bez doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, gdyż komin nie tylko będzie niedokładnie wyczyszczony, ale może też dojść do jego uszkodzenia.

Frezowanie

Zdarza się, że przewody kominowe są zbyt wąskie, aby prawidłowo funkcjonować. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku starszych budynków, gdzie kontrole przed oddaniem ich do użytku nie były tak restrykcyjne. Jednym ze sposobów na poszerzenie przewodów bez konieczności rozbierania całego komina, jest ich frezowanie. Przy pomocy frezarki kominowej poszerza się przewód, a następnie umieszcza się w nim wkład ceramiczny lub kwasoodporny i wysokotemperaturowy. Zarówno frezowaniem, jak i czyszczeniem mechanicznym zajmuje się między innymi profesjonalny zakład kominiarski Orell, którego siedziba znajduje się w Szczecinie.

Niedrożny komin – zagrożenia

Dlaczego niedrożny komin stanowi zagrożenie? Przede wszystkim, nagromadzone w nim zanieczyszczenia mogą się zapalić i doprowadzić do pożaru budynku, a nawet jego zawalenia. Jednym z najbardziej znanych niebezpieczeństw jest również cofanie się dymu, który zawiera wiele szkodliwych substancji, takich jak na przykład czad. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, dlatego nazywa się go „cichym zabójcą”.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

  • ból i zawroty głowy;
  • wymioty;
  • uczucie osłabienia;
  • utrata przytomności.

Już kilka minut oddychania powietrzem zanieczyszczonym tlenkiem węgla może wywołać niepokojące objawy, a w niektórych przypadkach prowadzić do śmierci. Wiele osób nawet nie wie, że regularnie podtruwa swój organizm tlenkiem węgla! Dbanie o drożność przewodów kominowych to jeden z najlepszych sposobów, aby uchronić się przed zatruciem dymem oraz pożarem budynku.