Zaopatrzenie budynku biurowego w dostęp do prądu to podstawa, umożliwiająca pracę wielu urządzeń. Prawidłowe działanie instalacji elektrycznej determinuje nie tylko jej kompletny projekt i montaż, ale również okresowe pomiary. Te trzy elementy składają się na solidną oraz bezawaryjną sieć w długoterminowej perspektywie. Warto więc zadbać, aby tymi zadaniami zajęli się wykwalifikowani fachowcy.

Charakterystyka instalacji w firmie

Podobnie jak w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i jednorodzinnych, tak również w obiektach biurowych instalacja elektryczna składa się z kilku podstawowych elementów: rozdzielnicy, puszek rozgałęźnych, obwodów oraz gniazdek. Uprzednie wykonanie projektu przed montażem jest konieczne dla uwzględnienia ilości odbiorników, a w związku z tym również zapotrzebowania na energię elektryczną. Nie może również zabraknąć kwestii związanych z umieszczeniem bezpieczników oraz możliwością odłączenia prądu na wypadek pożaru. Stąd też tym zadaniem bez dwóch zdań muszą zająć się specjaliści, na przykład z firmy Inet Plus, której siedziba znajduje się w Sieradzu.

To ważne również ze względu na to, że biurowa instalacja elektryczna musi zostać przystosowana do zasilania infrastruktury teleinformatycznej. W tym celu najczęściej wydziela się z instalacji ogólnej system dedykowany. Pozwala on zapewnić bezpieczeństwo wszystkich urządzeń oraz nośników danych przed uszkodzeniem, na skutek którego mogłoby dojść do utarty wszelkich zasobów cyfrowych firmy. Bezwzględnie należy zastosować zasilacze UPS, które chronią instalację przed zanikami napięcia – bardzo szkodliwego dla sprzętu biurowego.

Systematyczna kontrola instalacji

Prawidłowy projekt oraz montaż wszystkich elementów to jedno, ważne jest jednak również dopilnowanie terminów pomiarów instalacji elektrycznej. Częstotliwość ich wykonywania określa przede wszystkim ustawa Prawo budowlane. W budynkach biurowych skuteczność ochrony przeciwporażeniowej powinna być sprawdzana nie rzadziej niż co 5 lat, natomiast rezystancja izolacji co najmniej raz na rok. Przestrzeganie tych okresów jest istotne dla właściwego działania instalacji.

Pomiary pozwalają bowiem zweryfikować stan technicznych poszczególnych elementów i pomagają w wykryciu ewentualnej usterki bądź jej zapobieganiu. Przekłada się to na utrzymanie właściwych warunków, umożliwiających wykonywanie swoich obowiązków zawodowych pracownikom. Poważna awaria sieci może niekiedy wstrzymać prace nawet na kilka dni, co może skutkować dużymi stratami finansowymi dla firmy. Każdy tego rodzaju przegląd powinien zakończyć się wydaniem protokołu, zawierającego między innymi informacje o wykorzystanych urządzeniach pomiarowych, otrzymanych wynikach i ich ocenie, jak również danymi wykonawcy oraz zleceniodawcy.