Budowa dachu wymaga postawienia konstrukcji poszycia, którą nazywamy więźbą dachową. Przyjmuje ona różne kształty, określone w projekcie budowlanym. Bez więźby nie ma dachu. To ona decyduje o jego trwałości. Dlatego tak ważne jest, aby do jej wykonania użyć najwyższej jakości drewna. Jakie gatunki drewna można użyć do budowy konstrukcji dachu? Jakie powinno mieć parametry?

Jakie drewno można użyć do budowy więźby dachowej?

Więźba dachowa to jedna z trzech warstw każdego dachu. Pozostałe dwa elementy to podkład i pokrycie. Konstrukcja dachu odpowiada za stabilność i bezpieczeństwo. Najczęściej więźba dachowa ma w domach w Polsce kształt spadzisty o nachyleniu 30- 45°, o konstrukcji ciesielskich: krokwiowo-jętkowej, płatwiowo-kleszczowej, lub rzadziej krokwiowej. Do budowy dachu używa się drewna sosnowego, świerkowego ewentualnie jodły. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie drewna konstrukcyjnego. W firmach specjalizujących się w usługach tartacznych takich jak np. Drebet w Ogrodniczkach, w województwie podlaskim, dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu i stosowaniu najnowszej technologii produkcji drewna budowlanego, można otrzymać idealny produkt do budowy więźby dachowej. Można je wykonać albo z drewna litego – w postaci bali drewnianych (z małą ilością sęków), albo z gotowych drewnianych belek dwuteowych. To dość drogie rozwiązanie. Do tego musi spełniać określone parametry. Jego wilgotność nie może przekraczać 18%, musi być właściwie zaimpregnowane i mieć oznaczenie symbolem klasy drewna C24, C27 lub C30.

Drewniane belki dwuteowe niezastąpione w nowoczesnym budownictwie

Drewniane belki dwuteowe mają lepsze parametry, są 2- lub 3-krotnie lżejsze od litego i do tego atrakcyjniejsze cenowo. W przypadku gotowych konstrukcji do ich produkcji używa się często drewna klejonego. Półki belek dwuteowych wykonuje się z czterostronnie struganych i fazowanych listew sosnowych, a środniki najczęściej z płyt OSB3, wiórowych lub pilśniowych. Zaletą tego rozwiązania jest długość belek. Może ona wynosić aż 12 m, bale drewniane nie mogą być dłuższe niż 6,3 m. Kolejnym plusem jest możliwość łączenia belek stalowymi łącznikami do drewna. Wadą, którą i tak rekompensuje koszt materiału do budowy dachu, jest konieczność stosowania dodatkowych usztywnień w węzłach konstrukcyjnych.

Czy gotowe konstrukcje dachowe to dobry pomysł?

Prefabrykowane wiązary dachowe to często stosowane rozwiązanie, ze względu na koszt budowy dachu. Niejednokrotnie w ten sposób zbudowany dach zużywa aż do 20-40% mniej drewna w porównaniu do wersji tradycyjnej. Mogą być stosowane zarówno do dachów dwu-, jak i wielospadowych bez lukarn i wykuszy, w domach parterowych oraz garażach wolnostojących. Wykonuje się je często z tarcicy iglastej, z sosny, świerku rzadziej modrzewia. Jej wilgotność powinna być poniżej 20% i zaimpregnowanej metodą ciśnieniową. Zaletą konstrukcji gotowych jest szybki ich montaż, co w przypadku np. wymiany dachu, skraca do minimum czas narażenia obiektu na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.