Prawidłowo funkcjonujący komin powinien gwarantować wymagany ciąg, zapewniający skuteczne odprowadzenie produktów spalania. Niestety, w wielu przypadkach funkcja ta, z powodu uszkodzeń konstrukcji nie jest spełniana. Wówczas, komin staje się bezużyteczny, bowiem korzystanie z niego wiązałoby się z zagrożeniem dla mieszkańców. Możliwe są więc dwa rozwiązania: modernizacja lub wyburzenie. Przeczytaj, którą z nich wybrać.

Stary komin – naprawić czy wyburzyć?

Z upływem czasu, kominy ulegają procesowi niszczenia. Wpływ na to mają niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, mróz, wiatr itd.) oraz  agresywne produkty spalania, które są zawarte w dymie. Warto więc regularnie kontrolować jego stan, bo nieprawidłowości, związane z funkcjonowaniem tego elementu są bardzo niebezpieczne dla mieszkańców domu. Konsekwencjami korzystania ze starego, zniszczonego komina może być pożar w wyniku zapalenia sadzy lub przenikanie  do wnętrza domu trujących gazów. W związku z tym od razu należy podjąć decyzję o naprawie lub rozbiórce i postawieniu nowego komina. Pierwsza opcja jest polecana jedynie w przypadku znikomych zniszczeń. W większości przypadków, destrukcja jest na zaawansowanym poziomie. Wówczas najlepszą i najbardziej opłacalną decyzją jest wyburzenie starego komina.

Usuwanie zniszczonego komina – jaką metodę wybrać?

Istnieje wiele metod, wykorzystywanych do rozbiórki komina: ręczna, maszynowa lub saperska. Nie ulega wątpliwości, że najszybszą i najtańszą jest ta wyburzenie komina metodą saperską. Rozbiórka tradycyjnymi metodami, a w szczególności, gdy komin osiąga duże wielkości, jest trudna i – co gorsza – skrajnie niebezpieczna dla pracowników, którzy starają się wykonać to zadanie. Z kolei wykorzystanie materiałów wybuchowych pozwala na uniknięcie tego ryzyka. Niemniej jednak, najlepiej zlecić to doświadczonej firmie, która specjalizuje się w branży i może pochwalić się wykwalifikowanym zespołem pracowników.

Bezpieczne wyburzenie komina – na czym polega?

Warto wiedzieć, że wyburzenie komina to zadanie, które jest realizowane przez firmę Dikar PHU etapowo. Do najważniejszych czynności można bowiem zaliczyć:

  • analizę terenu – na tym etapie, specjaliści oceniają, jak dużo miejsca jest obok komina oraz czy wyburzenie jest w danym przypadku możliwe,
  • ocenę konstrukcji – ważna jest ocena ogólnej budowy komina, materiałów z którego został wykonany, a także jego rozmiarów,
  • zaplanowanie rozmieszczenia ładunków wybuchowych – taki, by ich detonacja nie zagrażała bezpieczeństwu.