Działka jest dzielona, aby mogły powstać z niej kolejne. Nowo utworzone działki oznacza się oddzielnie w ewidencji gruntów. Są to czynności złożone, zarówno pod względem geodezyjnym, jak i prawnym. Wniosek o podział działki składa jej właściciel, czyli wnioskodawca (lub też współwłaściciele albo użytkownik wieczysty nieruchomości). W tym celu trzeba pobrać z urzędu miasta (lub gminy) wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który dotyczy tej działki. 

Jak wygląda początkowy proces podziału działki?

Na początku konieczne jest sporządzenie wstępnego projektu podziału terenu na zlecenie jego właściciela. Powstaje on na podstawie danych otrzymanych z miejscowego planu zagospodarowania. W razie, gdy teren jest przeznaczony zgodnie z planem budowy mieszkalnej, podział musi odbyć się według warunków zawartych w MPZP. 

Jeśli plan dotyczący dzielonej działki nie istnieje lub w obecnym planie nie ma wytycznych podziału nieruchomości, to zostaną one ustalone przez urząd miasta. Jego zadaniem z tego zakresu jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Wypełnienie wniosku ze wstępnym projektem nie jest wystarczające. 

Należy posiadać np. kopię dokumentu, który potwierdza prawo do nieruchomości – zazwyczaj jest to akt notarialny. Ważnym aspektem są również: wypis z ewidencji gruntów oraz kopia mapy tzw. ewidencyjnej. Te zaświadczenia znajdziemy w wydziale geodezji. 

Wstępny projekt podziału działki powstaje na kopii mapy zasadniczej. Zaznacza się na niej zarys przebiegu działek, które niedługo powstaną. Zaznaczenie granic powinno uwzględniać wszelkie warunki obowiązujące na danym terenie. Może również zaistnieć potrzeba poprowadzenia drogi do nowej, wydzielonej działki.

Kolejne działania dotyczące podziału działki

W wydziale geodezji należy złożyć wniosek ze wstępnym planem podziału. Najpierw urzędnicy sprawdzają projekt bazując na formalnych aspektach, a także pod kątem spełnienia warunków MPZP. Następnie urząd opiniuje wstępny projekt podziału działki.

Gdy opinia jest pozytywna dla wnioskodawcy, należy zlecić geodecie kolejne działania. Geodeta tworzy projekt podziału działki opierając się o dokumentację. Jego czynności polegają na odszukaniu i określeniu granic działki przedmiotowej. Następnie wyznacza w terenie nowe granice działek. Prezentuje owe granice zainteresowanym, czyli właścicielowi oraz “sąsiedztwu”.

Jeśli każdy wyraża zgodę na zaproponowany przebieg granic, geodeta sporządza protokół z ich przyjęcia. Etapem końcowym jest przygotowanie przez geodetę potrzebnej dokumentacji podziału działki.

Jak wiadomo, zatrudnienie geodety to absolutna podstawa, jeśli chcemy wybudować jakąkolwiek nieruchomość. Warto zwrócić się do takiego, który ma ogromną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, czyli Geopoint Łukasz Smolarz, z siedzibą w Bydgoszczy.