Tyczenie budynku wykonuje się w celu postawienia obiektu na działce, na podstawie projektu architektonicznego. Geodeta dokonuje wewnętrznych pomiarów oraz jego usytuowania względem sąsiednich domów, już istniejących w terenie. Od tyczenia zależy przebieg prac ziemnych. Aby były prowadzone prawidłowo, zadanie musi zostać wykonane bardzo starannie. Dlatego zlećmy je tylko profesjonaliście, żeby roboty budowlane przebiegały szybko i sprawnie.

Na czym polega tyczenie budynku?

Tyczenie budynku ma na celu postawienie obiektu w wyznaczonym miejscu. Ten etap prac geodezyjnych wykonywanych przez Z-Geo M. Zembroń jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na zrobienie wizualizacji bryły budynku. Zawsze jest przeprowadzany precyzyjnie, dlatego, że od nich zależny przebieg wszystkich prac. W przypadku błędów wystąpią komplikacje. Tyczenie wykonuje się po wstępnych robotach ziemnych. Podczas jego realizacji, wbijane są paliki i w ten sposób tworzony jest zarys domu, fundamentów i przyłączy. Pomiary muszą być bardzo dokładne, żeby zapewniały poprawne rozmieszczenie obiektu, wobec działki i punktów w otoczeniu. Nieprawidłowe wyprowadzenie punktów, może doprowadzić nawet do rozbiórki domu.

Co wchodzi w zakres tyczenia budynku?

Tyczenie rozpoczyna budowę. Przy pomocy specjalnych łat wyznaczane są granice obiektu, względem granic działki. Geodeta dokonuje pomiarów ważniejszych punktów w terenie, z uwzględnieniem stron świata. Odbywa się zazwyczaj przez wyprowadzenie ważniejszych ścian i elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu wykonawca zyskuje większą ilość punktów odniesienia i może dokonać budowy, zgodnie z planem. Specjalista od pomiarów przemieszcza się od punktu do punktu, zgodnie z projektem, mierząc i oznaczając kolejne punkty w terenie. Praca wymaga cierpliwości, skupienia uwagi oraz wiedzy. Tylko dokładne pomiary, zapewniają poprawne przeniesienie projektu na działkę. Dokonuje się ich, z użyciem łat niwelacyjnych oraz przyrządów pomiarowych jak cyfrowy niwelator, który pozwala ocenić odległości oraz nachylenie.