Jednym z pierwszych etapów rozpoczynających prace budowlane, zarówno przy konstrukcji budynków jak i dróg, jest zamówienie i otrzymanie zamówionego materiału bazowego. To, czy odbędzie się ono zgodnie z oczekiwaniami wykonawców zależy od kilku czynników. Zapoznaj się z ważnymi aspektami transportu kruszywa i kamieni. Zobacz na co warto zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze.   

Postaw na polską firmę      

Spośród wielu możliwości dokonania zamówienia piasku, kamieni i kruszywa warto zwrócić uwagę na lokalizację firmy i na jakość produktów, jakie oferuje. Mieszkając blisko granicy kraju można rozpatrywać możliwość zakupu surowców budowlanych u zagranicznej firmy. Warto jednak pamiętać, że wspieranie polskich przedsiębiorstw, poprzez dokonanie u nich zakupu, opłaci się na dłuższą metę wszystkim zainteresowanym.       

Jednym z krajowych wydobywców i producentów kamieni i piasku budowlanego jest Kopalnia Kruszywa Topaz z Tadzina. Proponuje ona nie tylko usługi sprzedaży, ale też transportu zakupionego materiału. Firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w wydobyciu i transporcie piasku, żwiru płukanego, pospółki oraz innych materiałów dysponuje gamą koparek i samochodów ciężarowych. Wysokiej jakości tworzywa proponowane przez tę kopalnie są potwierdzone przez Katedrę Podstaw Budownictwa i Inżynierii Materiałowej w Gdańsku.       

Wybierając odpowiedniego dostawcę kruszywa warto zatem znaleźć firmę, która zajmie się nie tylko samym transportem, ale też ewentualnym doradztwem i będzie gwarantowała wysokiej jakości materiały. Piasek czy żwir używany w budowie to podstawa produkcji betonu, wykonania dróg, wylewek, podsypek oraz tynków. Tym ważniejsze jest, żeby pochodził on z zaufanego źródła.      

Kopalnia Topaz znajdująca się w północnej części kraju stała się jednym z największych producentów wysokiej jakości kruszywa. W swojej misji stawia na szybkość realizacji zleceń. Jest to bardzo istotny element w zarządzaniu czasem wykonywanych prac. Dostarczenie na czas materiałów ułatwia kontynuację zaplanowanych działań. Dostawca kruszywa powinien znajdować się w możliwie niedalekiej odległości od miejsca budowy.      

Sposób przewozu materiałów budowlanych w regulacjach prawnych

Jak stwierdza Artykuł 61.5 Prawa o ruchu drogowym „ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej (..) zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę (...)”. Rozporządzenie to zwraca także uwagę na poziom ładowności wozu i zabrania przekraczania maksymalnej granicy masy całkowitej. Niezwykle istotne jest też to, aby w trakcie transportu osie wozu nie były przeciążone.           

Przestrzeganie obowiązujących norm w przewożeniu materiałów budowlanych przynosi mniej strat zarówno dla kupującego jak i sprzedającego materiały. Nie mniej jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że piasek, żwir czy pospółka nie są materiałami łatwymi w przewozie i potrzebują specjalnego transportu. Biorąc pod uwagę chociażby uwarunkowania meteorologiczne czy przestrzenne, mogą pojawić się poważne komplikacje.          

Takie aspekty jak: równomierne rozłożenie masy ładunku, ostrożność kierowcy ciężarówki czy szczelność pokrywy zabezpieczającej to podstawa zasad bezpieczeństwa. Zanim osoba decyzyjna wybierze dostawcę kruszywa budowlanego, musi upewnić się, że nie tylko jakość produktu, ale także jakość przewozu proponowanego przez producenta jest na wysokim poziomie i utrzymuje wyznaczone standardy.