Meble, ozdoby i przedmioty wykonane z drewna, podobnie jak te z metalu wymagają wyjątkowego zadbania o ich zabezpieczenie. Ma to znaczenie zarówno dla ich wyglądu, ale też od tego procesu, jak i rodzaju wybranego do niego preparatu zależy, czy nie ulegną zniszczeniu po kilku miesiącach użytkowania. Co to jest emalia, jakie są jej rodzaje i czym się od siebie różnią? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Co to jest emalia?

Emalia to kryjąca farba, którą można nazwać także wyrobem lakierowym. Dzięki niej można zakryć niedoskonałości na powierzchni drewna, czy też nadać mu nowy kolor. Jednak ma ona przede wszystkim zabezpieczyć przedmiot przed zniszczeniem, zabrudzeniem oraz działaniem warunków atmosferycznych w przypadku, chociażby mebli ogrodowych.

Typy emalii do drewna

Najpopularniejszym wyborem wśród emalii, są te z rodzaju akrylowych. Charakteryzują się wysoką zawartością żywic w składzie, a ich rozcieńczalnikiem jest woda. Jedna warstwa takiego lakieru może schnąć do około 6 godzin. Dodatkowym plusem jest to, że często mają stosunkowo neutralny zapach, który nie drażni dróg oddechowych. Chronią powierzchnię przed przenikaniem wody, a wraz z tym przed powstawaniem grzybów, zniszczeniem przez długą ekspozycję na słońce oraz skutkami zmian temperatur. Chcąc zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, wybierając ten rodzaj emalii, warto użyć także farby gruntującej.

Kolejna grupa emalii to środki określane jako alkidowe, których skład wzbogacony jest dodatkowo o oleje i rozpuszczalniki. Wymagają one specjalnie dedykowanych środków rozcieńczających i zwykle mają drażniący, mocny zapach, który może utrzymywać się nawet kilka tygodni po użyciu. Ich niewątpliwym plusem jest bardzo dobra przyczepność, która skutkuje odporną na ścieranie i uszkodzenia warstwą na zabezpieczonym przedmiocie. Trzeba także liczyć się z dłuższym czasem schnięcia, który może liczyć nawet 12 godzin.

Oczywiście istnieją także inne środki zabezpieczające do drewna, ponieważ w ofertach sklepów z farbami i lakierami można znaleźć również emalie silikonowe, które doskonale sprawdzają się w sytuacji, kiedy należy zabezpieczyć przedmiot, który będzie miał styczność z wysokimi temperaturami. Dodatkowo do wyboru są także emalie chlorokauczukowe, które wykorzystuje się do malowania i zabezpieczania powierzchni na zewnątrz budynków.

Eksperci z firmy Majster Bytom podpowiadają:

Chcąc zabezpieczyć wymagającą powierzchnię, która może być narażona na wyjątkowe uszkodzenia najlepiej szukać emalii specjalnych, które zapewnią nie tylko ładny wygląd, ale także adekwatną ochronę przedmiotu. Przykładem mogą być kaloryfery, które przez częste zmiany temperatur oraz narażenie na zniszczenia powinny być zabezpieczone dedykowaną im emalią. Dzięki temu uniknąć żółknięcia z czasem powierzchni farby.