Wykonanie wykopów pod fundamenty to pierwszy etap prac ziemnych przy budowie domu jednorodzinnego. W tym celu potrzebujemy nie tylko koparki z operatorem, ale także rozeznania w kwestii gruntu. Jak duże znaczenie mają badania geotechniczne i jak należy przeprowadzić wstępne prace budowlane?

Krok pierwszy: badania geotechniczne

Przed określeniem głębokości posadowienia fundamentów i przystąpienia do prac ziemnych konieczne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych. Badania są na ogół wykonywane jeszcze przed zakupem działki (zwłaszcza przy zakupie gruntów przeznaczonych do odrolnienia). Biorąc pod uwagę, że każda działka charakteryzuje się innymi parametrami, a metody pracy zależą od charakterystyki technicznej i właściwości fizycznych gruntu, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Wartość dopuszczalnego nacisku oraz realna zdolność gruntu na przyjęcie nacisku.

  • Skład warstwy gruntowej oraz klasyfikacja ziemi (pochodzenie, procentowa zawartość związków organicznych czy podatność na odkształcanie). Jeżeli działka należy do kategorii V-VII, czyli pochodzenia naturalnego o skalistym składzie, prowadzenie wykopów jest trudniejsze i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

  • Głębokość przemarzania gruntu.

  • Poziom wód gruntowych oraz ewentualne zwyżki i spadki w ciągu roku.

  • Łatwość przeprowadzania prac ziemnych.

Wykonanie badań geotechnicznych pozwala zoptymalizować koszt wykonania wykopów i określić, jaki sprzęt będzie niezbędny do prowadzenia prac.

Wykonanie wykopów pod fundamenty

Usuwanie gruntu obejmuje kilka czynności:

  • usunięcie warstwy ziemi roślinnej,

  • wykopy szerokoprzestrzenne (w przypadku domów z podpiwniczeniem)

  • wykopy wąskoprzestrzenne (jeśli dom nie będzie podpiwniczony)

  • wykopy mieszane (połączenie zalet wykopów wąsko- i szerokoprzestrzennych).

Do wykonywania wykopów wykorzystuje się najczęściej koparki kołowe lub gąsienicowe (w przypadku niestabilnego gruntu). W ofercie firm wynajmujących sprzęt budowlanych, m.in. KopPablo, znajdują się zarówno tradycyjne koparki, jak i nowoczesne koparko-ładowarki, które usprawniają transport wykopanej ziemi na składowisko. Po wstępnym usunięciu ziemi wykonywane są głębsze rowy do wykonania ław fundamentowych.

Zabezpieczenia przy pracach ziemnych

Wykopy pod fundamenty, skarpy i nasypy powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli kąt nachylenia jest większy od naturalnego, wykonuje się deskowanie, które zapobiega osuwaniu się ziemi. Rodzaje wykorzystanych zabezpieczeń są w dużej mierze zależne od specyfikacji prac oraz rodzaju gruntu. Oprócz deskowania wyróżniamy także obudowy kotwione (zabezpieczające przed rozmyciem lub zawaleniem wykopów szerokoprzestrzennych), deskowanie pionowe (stosowane przy gruntach piaszczystych i wilgotnych), deskowanie pionowe rozpierane (stosowane przy wykopach wąskoprzestrzennych).

Niezbędnym elementem zabezpieczającym jest również tymczasowe ogrodzenie terenu oraz wykorzystanie tablic ostrzegawczych do jego oznakowania.

KopPablo - oferta

Firma KopPablo Pawła Knycha działa na terenie województwa wielkopolskiego od 10 lat, a jej siedziba znajduje się w Nowej Wsi. Zajmuje się realizacją zleceń od osób fizycznych, podmiotów gospodarczych oraz instytucji w promieniu do 150 kilometrów. Specjalizuje się przede wszystkim w pracach ziemnych, wykorzystując do tego celu zarówno koparki kołowe jak i gąsienicowe, którymi operują profesjonalni pracownicy. Firma oferuje swoje usługi między innymi w zakresie kopania wykopów pod fundamenty i instalacje. Firma oferuje także kopanie i odmulanie stawów, rowów oraz zbiorników. Wykorzystywane koparki pozwalają również na wyburzanie budynków z cegły i betonu. Pozostały gruz jest kruszony i usuwany. Klienci mogą także zakupić wysokiej jakości kamienie granitowe, żwir i piasek.