Fundament domu to część nośna konstrukcji zwykle budowana pod ziemią. Decyzja o wyborze fundamentu to jeden z najważniejszych etapów budowy domu – wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować zmniejszeniem stabilności konstrukcji. W niniejszym artykule omówimy trzy rodzaje fundamentów, poczynając od najtańszych rozwiązań.

Fundamenty płytowe – najtańsze, ale czy najlepsze?

Płyta fundamentowa to rozwiązanie wymagające najmniejszego przygotowania parceli do rozpoczęcia budowy. W porównaniu z innymi typami fundamentów instalacja płyty jest prostsza i zdecydowanie szybsza. Podobnie jak w przypadku wszystkich fundamentów, płyta zaczyna się od stopy betonowej wylanej ok. 60 cm poniżej przewidywanego stopnia wykończenia. Po wylaniu stopek na wierzch kładzie się co najmniej dwie warstwy bloczka betonowego. Po ułożeniu bloków montuje się całe wewnętrzne orurowanie. Następnie dodaje się wypełniacz skalny, a na wierzch wylewa się cztery cale betonu.

Największymi zaletami tego rozwiązania konstrukcyjnego są niska cena oraz niskie koszty utrzymania – ze wszystkich typów fundamentów płyty wymagają najmniejszej konserwacji.

Fundament typu "crawl space"

Domy z fundamentami pełzającymi są umieszczone kilka stóp nad ziemią. Podobnie jak w przypadku płyty wylewana jest stopa fundamentowa, a następnie układane są bloczki betonowe, aby utworzyć fundament, który będzie wspierał ściany konstrukcji.

Zbudowanie fundamentu crawlspace pozwoli zaoszczędzić na kosztach (brak podpiwniczenia), ale niekoniecznie na czasie, ponieważ ich zbudowanie zajmie mniej więcej tyle samo czasu, co pełny fundament w piwnicy. Warto jednak rozważyć tę opcję ze względu na ułatwiony dostęp do okablowania, rur i kanałów, oraz cieplejsze podłogi (podłogi wydają się być cieplejsze, ponieważ przestrzeń do pełzania jest wentylowana).

Fundamenty piwniczne – czy warto?

Piwnice doskonale nadają się do zakotwienia posesji w gruncie, przy jednoczesnym przedłużeniu fundamentu poniżej linii zamarzania terenu, co pomaga zachować jego integralność. Największą zaletą fundamentu piwnicznego jest możliwość zyskania dodatkowych metrów kwadratowych i sezonowej przestrzeni życiowej – to doskonały wybór do domów o mniejszej powierzchni. Podpiwniczenie ułatwia również wykonywania napraw, np. modernizację sieci energetycznej.

Do produkcji fundamentów warto wykorzystywać sprawdzone materiały budowlane z renomowanej betoniarni, takiej jak Betoniarnia Świniarski. Wysoka jakość prefabrykatów to gwarancja trwałości i solidności konstrukcji budowlanej.