Systemy suchej zabudowy są efektownym i tanim rozwiązaniem w wykończeniu wnętrz. O ich trwałości stanowi przede wszystkim jakość dobranych materiałów, a przede wszystkim budowa stelażu. W zależności od wykonywanej konstrukcji można wyróżnić profile UW, CW, UD, UA, CD oraz kapeluszowe. Ich właściwości zapewniają stabilność montowanego między innymi sufitu podwieszanego lub ścianki działowej z płyt karton-gips.

Sucha zabudowa i jej zalety

Tego rodzaju systemem wykończenia wnętrz nazywa się technologię wykorzystującą do zabudowy różnego rodzaju okładziny – najczęściej płyty karton-gips. Jej nazwa wzięła się z faktu, że do jej wykonania nie potrzeba używać wody zarobowej jak w przypadku na przykład tynku lub betonu. Poszczególne komponenty przytwierdza się do wcześniej zamontowanego stelażu ze specjalnych stalowych profili. W tego rodzaju systemie wykonuje się sufity podwieszane, ściany działowe, zabudowy poddasza, obudowy instalacji, suche podłogi.

Mnogość zastosowań wynika z szeregu zalet, z czego największą jest przede wszystkim szybkość, jak również prostota montażu. Nie wymaga przerw na schnięcie poszczególnych preparatów, co wydłuża czas pracy. Ponadto tego rodzaju system pozwala na dowolną i tanią aranżację przestrzeni. Łatwo można zamaskować wszelkie przewody oraz rury. Ponadto lekkość konstrukcji nie obciąża stropu. Stosowane materiały cechują się także bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, akustycznymi oraz przeciwpożarowymi.

Cechy profili do zabudowy suchej

O trwałości konstrukcji wykonanej z płyty karton-gips decyduje przede wszystkim solidnie wykonany stelaż. Do jego montażu wykorzystuje się dedykowane do takich rozwiązań profile ze stali ogniowo cynkowanej. Dzięki temu są one odporne na wilgoć, co naturalnie zwiększa ich trwałość. Warstwa zastosowanego cynku waha się od 100 do 275 g/m2. Im jest ona większa, tym lepiej dane profile sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, basen, piwnica. Ważny parametr stanowi także grubość blachy, która nie powinna być mniejsza aniżeli 0,55 mm. Tylko taka i wyższa wartość da gwarancję, że stelaż nie będzie się odkształcał. Warto wspomnieć, że profile wykonane w technice ryflowania cechują się większą sztywnością i zmniejszają prawdopodobieństwo pękania płyt na łączeniach. Wysokiej jakości komponenty stelażowe oferuje firma Metpol, z siedzibą znajdującą się w miejscowości Suchy Las.

Rodzaje i zastosowanie profili

W przypadku zabudowy o charakterze przepierzeń lub maskowania instalacji stosuje się profile UW oraz CW. Pierwsze są poziomie i montuje się je do stropu oraz podłoża, zapobiegają przesuwaniu się drugich z wymienionych, czyli pionowych. Te mogą występować w specjalnej wersji wzmacniającej właściwości izolacji akustycznej. Profile UA – ościeżnicowe są potrzebne, jeśli w ściance działowej mają zostać zamontowane drzwi. Istnieją także profile gięte, służące do wykonywania konstrukcji ścian łukowych, podobnie jak w przypadku sufitów podwieszanych. Tutaj jednak komponenty mają oznaczenia CD (główne) oraz UD (przyścienne). Przy zabudowie poddasza ważną rolę odgrywają także profile kapeluszowe, które mocuje się do krokwi, a CD 60 za pomocą specjalnych wieszaków i uchwytów. Takie rozwiązanie pozwala umieścić grubszą warstwę ocieplenia.