Klimatyzacja daje wiele korzyści domownikom. Jednak by pełniła swoją funkcję w odpowiedni sposób, musi zostać prawidłowo zamontowana. Nowoczesne klimatyzatory, których montażem zajmują się profesjonalne firmy, dają możliwość schładzania pomieszczeń latem oraz ocieplania ich zimą. Klimatyzacja złożona jest z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, a także innych elementów. Jak zatem wygląda instalacja tego urządzenia?

Montaż jednostki wewnętrznej

Pierwszą czynnością wykonywaną podczas montażu klimatyzacji powinno być rozpakowanie urządzenia i sprawdzenie, czy posiadamy wszystkie jego elementy. Klimatyzator typu split złożony jest z jednostki wewnętrznej, czyli parownika, jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza, a także kabli elektrycznych i przewodu freonowego wraz z czynnikiem chłodniczym. Taka klimatyzacja znajduje się w asortymencie firmy Montherm, która dodatkowo oferuje montaż klimatyzacji.

Jeśli mamy pewność, że wszystkie części systemu klimatyzacji nie są uszkodzone, można rozpocząć jej montaż. Oczywiście w tym celu przydatne będą narzędzia takie jak poziomica, miarka oraz ołówek.

Zawarta wraz z urządzeniem instrukcja montażu informuje o wymaganych odstępach między urządzeniem a sufitem, podłogą i innymi przeszkodami. Zawarte są w niej również informacje na temat maksymalnej odległości między jednostką wewnętrzną a jednostką zewnętrzną.

Przed montażem jednostki wewnętrznej koniecznie jest zrobienie w ścianie otworu o średnicy 5-6 cm. Tym otworem poprowadzimy rury i kable poza budynek. Po wykonaniu otworu mocujemy w nim wspornik poziomo do konstrukcji nośnej ściany. W tym celu używa się wkrętów. Następnym krokiem jest podłączenie przewodu freonowego oraz kabla do jednostki wewnętrznej.

Potem łączy się ze sobą rurkę do skroplin i przewody poprzez owinięcie ich taśmą izolacyjną. Ta czynność ułatwi wyprowadzenie ich na zewnątrz. Gdy przewody są przełożone, a parownik osadzony na stelażu, przystępujemy do kolejnego etapu montażu, czyli zamontowania skraplacza.

Montaż jednostki zewnętrznej

Skraplacz montowany jest poza obiektem mieszkalnym. Zwykle instaluje się go na elewacji, dachu lub balkonie. Do jednostki zewnętrznej przykręca się nóżki. To na nich opierało się będzie urządzenie. Podczas ustawiania we właściwym miejscu trzeba zachować odpowiednie odległości od przeszkód. Najlepiej by było, aby klimatyzator został zamocowany w zacienionym miejscu na stabilnej i sztywnej podstawie. Zaplanowanie jego umiejscowienia jest ważne, ponieważ podczas pracy urządzenie generuje hałas. W związku z tym dobrze by było, aby klimatyzacja została ulokowana z dala od balkonu oraz okien sąsiadów.

W trakcie prac montażowych nie można zapomnieć o podłączeniu odpływu skroplin. Przyłącze to mocowane jest u dołu jednostki zewnętrznej. W trakcie trybu ogrzewania, zadaniem tego elementu jest odprowadzanie wody na zewnątrz klimatyzacji. Następnie przyłączamy przewód freonowy, który w zależności od potrzeb można dogiąć oraz skręcić, czym dostosowujemy jego długość do odległości między parownikiem a skraplaczem.

Prawidłowo przeprowadzony montaż klimatyzacji wymaga również odpowietrzenia instalacji freonowej. Niezbędna czynność to także usunięcie wilgoci z układu i sprawdzenie jego szczelności.