Ekologiczne rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii to temat bardzo często poruszany m.in. przy budowie domów jednorodzinnych. Jednymi z najchętniej wybieranych urządzeń w tym zakresie są pompy ciepła. Choć koszty ich instalacji mogą wydawać się spore, to jednak warto zwrócić uwagę na ogromne oszczędności, jakie wynikają z ich eksploatacji. Jaki model powinniśmy wybrać do domu jednorodzinnego?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Przy wyborze pompy ciepła należy przede wszystkim ustalić jej typ. Poszczególne rodzaje pozyskują energię z różnych źródeł – może to być woda, grunt lub powietrze. Pierwsze dwa modele pompy ciepła działają niezależnie od panujących w danym okresie warunków atmosferycznych. Jeśli energia ma być czerpana z wody, to konieczne będzie jednak wybudowanie dwóch studni. Jedna odpowiedzialna jest za wodę pobieraną, druga za odprowadzanie wody o obniżonej już temperaturze. Niesie to za sobą określone koszty, ale wodna pompa ciepła odwdzięcza się wysoką wydajnością i niskim kosztem eksploatacji.

Podobne zalety ma pobieranie energii z gruntu. W tym wypadku ważna jest jednak jego specyfikacja. Przed decyzją o montażu gruntowej pompy ciepła zadbajmy zatem o zbadanie klasy ziemi na naszej działce. Ostatnim z najpopularniejszych rozwiązań jest pompa powietrzna. Jak sama nazwa wskazuje, czerpie ona ciepło z powietrza, a następnie oddaje je do instalacji grzewczej rozprowadzonej w domu jednorodzinnym. Jest jednak mniej efektywna przy zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła do domu?

Jeśli zatem ustalimy, który z typów pompy najlepiej sprawdzi się na naszej działce, warto dowiedzieć się nieco więcej o parametrach technicznych samego urządzenia oraz układu. Kluczowa jest oczywiście moc. Należy przy tym pamiętać, że pompa ciepła nie musi być jedynym źródłem energii termicznej dla domu. Można ją z powodzeniem połączyć z innymi rozwiązaniami w tym zakresie, co i tak przyniesie oczekiwane oszczędności. Właściwą moc pompy ciepła dla naszego domu obliczy firma Sgs Sp. z o.o., która zajmuje się montażem takich urządzeń.

Przy wyborze pompy ciepła sprawdźmy też jej współczynnik wydajności, czyli tzw. COP. W tym wypadku wyższe wartości oznaczają lepszą efektywność. Ważne są również dodatkowe elementy, jakie producent pompy dodaje do zestawu. Jeśli osprzęt jest kompletny, to nie będziemy narażeni na ukryte koszty związane z koniecznością zakupu poszczególnych komponentów. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm zajmujących się montażem pomp ciepła. Ich dopasowanie we własnym zakresie jest bowiem dość trudne i może przynieść efekt znacząco odmienny od oczekiwanego.