Coraz częściej tradycyjna instalacja centralnego ogrzewania zastępowana jest ogrzewaniem podłogowym. Jest to idealne rozwiązanie, dla osób lubiących dobrze ogrzane pomieszczenia, a niezadowolonych z efektu, jaki uzyskać można dzięki klasycznym grzejnikom. Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego oraz na co należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie? 

Ogrzewanie podłogowe powietrzne

Ogrzewanie podłogowe powietrzne jest to innowacyjne rozwiązanie opracowane w Szwecji. Montowane jest w płycie fundamentowej lub stropie, a tworzą je zamknięte obiegi kanałów grzewczych z krążącym wewnątrz powietrzem. Jego zaletą jest równomierny rozkład temperatur oraz fakt, że nie trzeba montować grzejników. Dzięki połączeniu fundamentu z ogrzewaniem niemożliwe jest przeniknięcie do betonu wilgoci, a co za tym idzie możliwe jest zastosowanie dowolnego materiału wykończeniowego. Do innych zalet takiego systemu grzewczego należą brak przecieków i możliwości zamarznięcia, a także niższe od tradycyjnego ogrzewania koszty eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe powietrzne dzięki zastosowaniu termostatu jest niezwykle proste w obsłudze. Jednak nie jest ono pozbawione pewnych wad, do których zaliczyć można:  dużą bezwładność cieplną oraz możliwość wykonania jedynie w trakcie budowy budynku. 

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, warto skonsultować się ze specjalistą takiej firmy, jak Ekomaks z Kielc.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Jest to drugi najpopularniejszy rodzaj ogrzewania domów w Polsce. Ciepło rozprowadzane jest po podłodze przy pomocy umieszczonych w niej rurek. Ogrzewanie podłogowe wodne opiera się na instalacji c.o., dlatego też niezbędne jest jej wykonanie w budynku. Woda zasilająca ogrzewanie podłogowe podgrzewana jest przy pomocy kotła grzewczego. Nie istnieją ograniczenia co do tego, czy zostanie zastosowane w całym budynku, czy tylko w niektórych pomieszczeniach.

Do zalet ogrzewania wodnego zalicza się:

  • komfort cieplny i równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
  • uniwersalność, ogrzewanie może być zastosowane praktycznie we wszystkich pomieszczeniach,
  • tanie użytkowanie.

Wadami ogrzewania wodnego są konieczność regularnej obsługi kotła, wykonania profesjonalnego projektu przed montażem, a także kosztowne prace przy projektowaniu i instalacji, które jednak zwracają się podczas użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ten typ ogrzewania podłogowego dzieli się na:

  • bezpośrednie – kable grzejne znajdują się pod posadzką w warstwie zaprawy, co umożliwia mu działanie od razu po włączeniu; pozwala ono regulować temperaturę pomieszczenia przy pomocy termostatu,
  • akumulacyjne – kable grzewcze są umieszczone pod 7-10 centymetrami betonowej wylewki, pełniącej rolę akumulatora ciepła; w tym przypadku nie ma możliwości bezpośredniej regulacji temperatury, a nad zużyciem energii można zapanować regulując czas ładowania; w akumulacyjnym ogrzewaniu elektrycznym betonowa wylewka ładowana jest ciepłem, wtedy gdy energia elektryczna jest najtańsza, po czym oddaje ciepło do pomieszczeń.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

  • wygoda i komfort użytkowania,
  • nieduży koszt instalacji i brak konieczności konserwacji,
  • niewidoczna instalacja,
  • łatwość sterowania,
  • możliwość zastosowania również poza budynkiem, np. na schodach.

Za minusy tego rozwiązania można uznać jedynie wysoki koszt eksploatacji oraz dużą bezwładność cieplną.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki wariant ogrzewania podłogowego wybrać. Zależy to głównie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Każde z zaprezentowanych rozwiązań może być zastosowane w domach jednorodzinnych, również zamieszkanych przez alergików.