W Polsce głównym źródłem energii elektrycznej są tradycyjne zasoby naturalne m.in. węgiel, które wraz z upływem czasu się wyczerpują. Mają one negatywny wpływ na środowisko, ponieważ podczas spalania wydostają się do atmosfery szkodliwe związki. Co więcej, przez wydobycie węgla dochodzi do niszczenia przyrody oraz wstrząsów kopalnianych. Dlatego wprowadza się coraz więcej technologii, produkującej prąd za pomocą odnawialnych źródeł. Jakie one są?

Co to jest OZE?

Skrót OZE pochodzi od sformułowania odnawialne źródła energii. Najprościej mówiąc, są to źródła wykorzystywane do produkcji prądu, które w krótkim czasie się odnawiają, dlatego nie da się ich wykorzystać do końca. Do takich źródeł zalicza się: wodę, wiatr, promienie słoneczne, ciepło wnętrza Ziemi oraz biomasę.

Energia słoneczna

Promienie słoneczne wykorzystywane są głównie w kolektorach słonecznych, które „łapią promienie” i odpowiednio przetwarzają w celu ogrzewania wody w budynkach oraz używane są do ogrzewania pomieszczeń w chłodne dni. Są one konkurencyjne dla tradycyjnych kotłów, spalających np. węgiel, ponieważ nie wytwarzają szkodliwych związków tworzących smog. Promienie słoneczne wykorzystuje się również w panelach fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest wytworzenie prądu użytkowego, wykorzystywanego do napędzania różnych sprzętów elektrycznych w domu.

Energetyka wodna

Energia pochodząca z wody, zwana również hydroenergetyką jest głównie wytwarzana za pomocą specjalnych turbin i hydrogeneratorów znajdujących się na tamie rzecznej. Metodę tą wykorzystuje się na wodach śródlądowych z szybkim i dużym nurtem, czasami też na morzu.

Energia z wiatru

Wiejący często wiatr również może być źródłem prądu, które wytwarzają silniki wiatrowe, potocznie zwane wiatrakami. Ilość prądu jest zależna od prędkości wiatru.

Energia z Ziemi

Wnętrze Ziemi zawiera energię cieplną o bardzo dużej mocy. Dlatego wprowadza się w głąb m.in. pompy ciepła, które poprzez procesy w niej zachodzące wytwarzają ciepło służące do ogrzewania budynków.

Biomasa

Do produkcji energii często wykorzystywane są kotły na biomasę. Biomasę tworzą wszystkie substancje na Ziemi pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ulegające biodegradacji. Najczęściej wykorzystuje się pozostałości z gospodarstw domowych i z przemysłu oraz uprawia się specjalne rośliny energetyczne.

Jeżeli stoimy przed wyborem między energią ze źródeł odnawialnych, a źródeł nieodnawialnych to warto zapoznać się z pierwszą opcją. Najlepiej jest skonsultować się ze specjalistyczną firmą, która wyjaśni wszelkie wątpliwości. Firma Solarcamelektro Sce, której właścicielem jest Kamil Warych, od lat zajmuje się instalacjami wykorzystującymi promienie słoneczne do wytwarzania prądu. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Sierpc w województwie mazowieckim. W swoich usługach działalność oferuje produkty zaufanych i znanych marek, a pracownicy zatrudnieni mają odpowiednie kwalifikacje do montażu paneli fotowoltaicznych.