Spalanie węgla to jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania domu. Węgiel jest łatwo dostępnym paliwem i stosunkowo prostym w eksploatacji. Obecne na rynku kotły pozwalają na jego efektywne spalanie, dostarczanie ciepła i minimalizowanie kosztów przy niewielkim wysiłku włożonym w obsługę urządzenia. Jakie korzyści zapewnia ogrzewanie domu kotłem na węgiel?

Dostępność i cena

Węgiel jest tradycyjnym paliwem, które wiele osób wykorzystuje do ogrzewania domów. Nie ma żadnego problemu z jego dostępnością i ceną – węgiel jest stosunkowo tanim produktem. Oczywiście należy wiedzieć, które gatunki węgla zapewnią dostateczną energię do ogrzania pomieszczeń i są pozbawione szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu tej metody można skutecznie obniżyć koszty ogrzewania, a co za tym idzie – efektywniej planować budżet, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne wydatki. Równie niskie będą koszty podłączenia instalacji i serwisu kotła wraz z zakupieniem niezbędnych części zamiennych.

Praktyczność

Wiele rodzin z pokolenia na pokolenie własne domy ogrzewało z użyciem węgla. Zmieniał się jedynie sposób składowania opału, jakość paliwa i miejsce, w którym węgiel spalano – z tradycyjnych pieców kaflowych z fajerkami na nowoczesne prawie bezobsługowe kotły. Obecnie w wielu domach wydzielone jest pomieszczenie (nazywane kotłownią), w którym znajduje się kocioł, składowany jest węgiel i trzymane są wszystkie narzędzia potrzebne do obsługi tego systemu ogrzewania domu. Nie istnieje ryzyko zabrudzenia sadzą i zakopcenia innych pomieszczeń. Co więcej, wiele mieszkań i domów sprzedawanych na rynku wtórnym jest dostosowanych do zainstalowania kotłów na węgiel i podłączenia takiego rodzaju ogrzewania.

Instalacja kotła

Koszt wykonania instalacji grzewczej z kotłem opalanym węglem może się różnić w zależności od przedsiębiorstwa. Na uwadze trzeba mieć też ceny zakupu węgla i części sprzedawanych między innymi przez firmę Andrzej Waloszczyk Z.P.U.H. z miejscowości Blachownia znajdującej się w województwie śląskim. O ile podczas przygotowań do inwestycji niektóre osoby może odstraszyć cena, o tyle po przeliczeniu kosztów związanych z ogrzewaniem domu można dojść do wniosku, że jest to bardzo opłacalny sposób pozyskania ciepła. Kocioł wraz z całą instalacją jest prosty w obsłudze, a niektóre z nich pracują niemal samodzielnie, pobierając opał według wcześniejszych ustawień właściciela budynku. Należy jedynie pamiętać o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu urządzenia.