Kruszywa budowlane to po prostu materiały sypkie, z których korzysta się praktycznie na każdym placu budowy. Są one bardzo ważnymi składnikami takich materiałów jak chociażby beton, czy różnego rodzaju zaprawy, bez których niemożliwe byłoby zbudowanie domu jednorodzinnego, czy nowej drogi. Jakie istnieją rodzaje kruszyw budowlanych? Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź to!

Szerokie zastosowanie kruszyw.

Kruszywa budowlane mają bardzo wiele zastosowań. Wykorzystuje je się przede wszystkim do produkcji betonów, zapraw murarskich, materiałów budowlanych, podkładów drenażowych, czy nawierzchni drogowych. Ten rodzaj materiałów ziarnistych wyróżnia się doskonałą wytrzymałość, a także wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, czy ścieranie. Z tego też powodu ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez kruszyw.

Kruszywa budowlane są składnikiem zdecydowanej większości mieszanek, z których korzystają firmy budowlane. Co więcej, do kruszyw budowlanych zaliczamy również piasek – zarówno siany, jak i płukany, a jak wiele osób wie – znajduje się on w składzie produktów budowlanych takich jak np. kleje do płytek. Możemy więc tutaj stwierdzić, że kruszywo budowlane znajduje również zastosowanie w produkcji chemii budowlanej.

Planując zakup kruszyw budowlanych, należy jednak przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na dostawcę tego typu surowców. Najlepiej wybrać polecane miejsce takie jak Kopalnia Żwiru i Piasku, której właścicielem jest Kamil Marchewka i mieć pewność, że otrzymamy kruszywo budowlane najwyższej jakości, jak i nie będzie żadnych problemów z dostawą. Ponadto wybierając tę firmę, możemy liczyć na atrakcyjne ceny! Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą tej kopalni z województwa podlaskiego!

Podział kruszyw budowlanych.

Dzielą się one na wiele różnych kategorii. Standardowy podział kruszyw budowlanych dzieli je na mineralne oraz sztuczne. Mineralne kruszywa uzyskuje się ze skał, które następnie  poddawane są obróbce mechanicznej, natomiast sztuczne otrzymuje się z przerobionych materiałów, które były wcześniej stosowane w budownictwie. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom, że to kruszywa mineralne są najczęściej stosowane. Poza tym warto tutaj dodać, że dzielą się one na niekruszone i łamane.

Istnieje także inny podział, który dzieli kruszywa budowlane ze względu na wielkość ziaren. I tak oto wyróżniamy grube ziarna – mające co najmniej 4 mm wymiaru, drobne – mniejsze niż 4 mm, ale większe niż 2 mm, naturalne – pochodzenia lodowcowego lub rzecznego, wypełniacze i te o uziarnieniu ciągłym. Oczywiście kruszywa budowlane dzielą się także ze względu na inne kryteria – wśród nich znajdziemy m.in. te dotyczące wagi, czy chociażby ich pochodzenia.