Zasiedzenie to instytucja prawna, która pozwala także na nabycie własności nieruchomości przez jej samoistne długotrwałe i nieprzerwane posiadanie. W Polsce instytucja zasiedzenia, w tym zasiedzenia nieruchomości, uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym, a jej zrozumienie może być kluczowe w wielu sytuacjach związanych z regulowaniem stanu prawnego nieruchomości. Pomoc w przypadku zasiedzenia nieruchomości oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Mieszczyńska. W artykule przyjrzymy się zasiedzeniu nieruchomości, omawiając jego rodzaje oraz konsekwencje.

Zasiedzenie w dobrej wierze

Zasiedzenie w dobrej wierze w ramach instytucji zasiedzenia odnosi się do sytuacji gdy samoistny posiadacz nieruchomości „nie tylko pozostaje w przekonaniu, że niczyjego prawa nie narusza, ale że ma on przeświadczenie, iż jest właścicielem nieruchomości i że to jego przeświadczenie znajduje w danych okolicznościach obiektywne uzasadnienie” (postanowienie SN z 05.12.2000 sygn. akt IV CKN 180/00, LEX nr 52506).

Zasiedzenie w złej wierze

Zasiedzenie w złej wierze to sytuacja, gdy osoba posiadająca nieruchomość ma świadomość lub winna mieć taka świadomość, iż korzystając z określonej nieruchomości narusza cudze prawo.

Czas niezbędny do zasiedzenia

Niezbędną przesłanką do stwierdzenia własności nieruchomości w drodze zasiedzenie jest data uzyskania posiadania nieruchomości oraz niezakłócony okres jej posiadania. Czas niezbędny do nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie zależy od tego, czy posiadacz jest dobrej, czy też złej wierze. W przypadku zasiedzenia w dobrej wierze okres ten wynosi odpowiednio 20 lat od daty uzyskania posiadania. W przypadku posiadania nieruchomości w złej wierze okres wynosi 30 lat. Posiadanie nieruchomości musi być nieprzerwane przez cały ten okres, gdyż przerwanie biegu terminu zasiedzenia skutkuje koniecznością rozpoczęcia liczenia terminu zasiedzenia od nowa. Każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia (w tym uznanie roszczenia) przerywa bieg terminu zasiedzenia (np. pozew o wydanie nieruchomości).

Konsekwencje prawne zasiedzenia

Nabycie własności przez zasiedzenie wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Osoba, która nabyła własność tym sposobem, staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości i może nią swobodnie dysponować. Po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu nieruchomości w drodze zasiedzenia powstaje obowiązek podatkowy. Nabywca winien złożyć w terminie miesiąca deklarację SD-3 do właściwego Urzędu Skarbowego.

Pomoc w przypadku postępowania w sprawach o stwierdzenie zasiedzenia oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Mieszczyńska znajdująca się w Ząbkach w województwie mazowieckim.