Ogrzewanie domu jednorodzinnego to wydatek, który pochłania sporą część budżetu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nierzadko temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Istnieje kilka popularnych sposobów ogrzewania budynku i wody, a każdy z nich ma różnorodne zalety. Paliwa stałe, gaz czy olej – który rodzaj ma więcej plusów i jest chętniej wybierany w przypadku domów jednorodzinnych?

Ogrzewanie paliwami stałymi

Centralne ogrzewanie z kotłem na paliwa stałe to najpopularniejszy rodzaj, zwłaszcza na terenach wiejskich. Jego największą zaletą jest niski koszt eksploatacji, gdyż w stosunku do gazu oraz oleju wypada naprawdę atrakcyjnie. Niestety, piece na paliwa stałe nie należą do tych najbardziej ekologicznych. Pod żadnym pozorem nie należy palić w nich tworzyw sztucznych i innych artykułów, które nie są do tego specjalnie przeznaczone. Na rynku można znaleźć również wiele ofert taniego drewna i węgla, których jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia i w procesie spalania mogą emitować szkodliwe gazy cieplarniane. Paliwa stałe są zatem rozwiązaniem tanim, jednak trzeba używać ich z rozwagą i kupować z zaufanego źródła. W dzisiejszych czasach oprócz klasycznego drewna i węgla istnieją również kotły na ekogroszek lub pellet. 

Ogrzewanie gazem lub olejem

Nieco droższym rozwiązaniem są kotłownie gazowe i olejowe. Paliwa te w procesie spalania emitują zdecydowanie mniej szkodliwych substancji, dlatego uznaje się je za bardziej ekologiczne. Problem może stanowić droższa i bardziej skomplikowana instalacja, która powinna być wykonana przez doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę, na przykład firmę Rurtom. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w kompleksowym montażu instalacji wewnętrznych – kotłowi gazowych, olejowych, a także centralnego ogrzewania. 

 

Zalety ogrzewania gazem lub olejem:

  •     Nowoczesność – piece stosowane w kotłowniach gazowych i olejowych są obecnie produkowane według najnowszych technologii.
  •     Wygoda – ogrzewanie jest niemal bezobsługowe, w przeciwieństwie do kotłów na drewno i węgiel nie wymagają samodzielnego rozpalania i dokładania paliwa.
  •     Czystość – urządzenie samo dozuje paliwo, dlatego w kotłowni zawsze panuje porządek. 
  •     Oszczędność miejsca – nie potrzeba pomieszczenia na gromadzenie opału, a piece są niewielkich rozmiarów.

Sposób ogrzewania należy zawsze wybierać indywidualnie. Warto porozmawiać z przedstawicielem firmy instalacyjnej, który zajmuje się montażem zarówno kotłów na paliwa stałe, jak i gaz oraz olej. Dzięki temu można łatwo obliczyć koszty przygotowania instalacji i poradzić się, która z nich będzie tańsza i wygodniejsza w codziennej eksploatacji.