Płyty warstwowe powszechnie stosowane są w budownictwie. Najczęściej służą do realizacji budynków o przeznaczeniu publicznym, hal przemysłowych czy też magazynów, jednak obecnie znajdują także zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Mogą stanowić obudowę ścian, choć częściej pełnią funkcję dachu. Dach z płyt warstwowych to bowiem rozwiązanie zarówno tanie, jak i bezpieczne oraz wytrzymałe. Sprawdź, czym powinny charakteryzować się odpowiednie płyty warstwowe oraz jak przebiega ich montaż. 

Budowa płyt warstwowych 

Ten materiał zbudowany jest z dwóch okładzin metalowych, ulokowanych na zewnątrz. Pomiędzy nimi znajduje się rdzeń. Wyróżniamy różne rodzaje rdzenia – może to być styropian, poliuretan czy też wełna mineralna. Jego funkcją jest przede wszystkim izolacja. Z uwagi na swój wygląd w przekroju, płyta warstwowa w nazewnictwie międzynarodowych funkcjonuje jako ‘’sandwich panel’’ . Dzięki takiej budowie, dach wykonany z tych elementów, doskonale spełni funkcję izolacyjną i będzie stanowił solidną barierę mechaniczną. Ten rodzaj pokrycia dachowego charakteryzuje się bowiem wysoką odpornością na obciążenia, ogień czy też wody opadowe. 

Nie da się ukryć, że wybierając pokrycie dachowe, zwykle bierzemy pod uwagę również aspekty wizualne. Kupując płyty warstwowe, możemy zatem liczyć na różnorodny wybór, który pozwoli nam dostosować kolorystykę dachu do całej aranżacji budynku. Firma Remo posiada w swojej ofercie dachowe płyty w pełnej palecie kolorów. 

Montaż płyt warstwowych

Kluczową rolę w montażu płyt dachowych pełni konstrukcja stalowa. Powinniśmy zatem przed rozpoczęciem prac zwrócić szczególną uwagę na jej wykonanie. Montaż płyt warstwowych na krzywej konstrukcji może skutkować nieszczelnością połaci dachowej. Jeżeli upewniliśmy się co do tej kwestii, to możemy rozpocząć montaż płyt od krawędzi dachu, naprzeciwko głównego kierunku wiatru. Płyty montujemy na konstrukcji za pomocą łączników, początkowo do płatwi poniżej kalenicy. Następnie mocujemy kolejne elementy do pozostałych płatwi i płyt przy okapie. Cały proces warto powierzyć jednak profesjonalistom, gdyż wymagana on szczególnej precyzji, specjalistycznych narzędzi oraz zabezpieczeń, które pozwolą pracownikom montować płyty dachowe bez ryzyka upadku z wysokości. Ponadto będziemy mieć pewność, że uzyskana konstrukcja spełni nasze oczekiwania – zarówno pod względem prezentacji, jak i wytrzymałości.