Masowa produkcja betonu związana jest z wykorzystaniem w zakładzie specjalistycznych węzłów. Są to nierzadko dość skomplikowane konstrukcje, które wraz z wieloletnią eksploatacją niszczeją i wymagają serwisu. Węzły betoniarskie poddaje się również modernizacji, dostosowując je technologicznie do najnowszych standardów w zakresie produkcji betonu. Na czym polegają wymienione czynności?

Czym są węzły betoniarskie i jakie mają zastosowanie?

Węzeł betoniarski jest rozbudowaną konstrukcją, której poszczególne elementy pozwalają na wydajne przygotowywanie mieszanek wykorzystywanych w budownictwie. Najczęściej jest to beton powstający m.in. z kruszywa. Ostatni z wymienionych materiałów w węzłach betoniarskich przechowuje się w specjalnych zbiornikach. Istotnym składnikiem mieszanki jest też cement. Ze względu na jego parametry magazynowany jest w silosach. Te z kolei buduje się np. ze stali.

Węzły betoniarskie składają się również z podajników, rozdzielaczy i mieszarek. Każdy z tych elementów narażony jest na długotrwałą i intensywną eksploatację, co ma wpływ na szybsze ich zużycie. Uszkodzenia wymagają profesjonalnej naprawy, która powinna być zrealizowana w krótkim czasie. Każdy przestój w pracy betoniarni to bowiem spore straty, jakich uniknąć można dzięki sprawnemu serwisowi węzłów betoniarskich. Usługi w tym zakresie dotyczą różnych czynności – czym konkretnie zajmują się firmy dokonujące remontów i modernizacji konstrukcji przeznaczonych do produkcji betonów?

Serwisowanie i modernizacja węzłów betoniarskich

Serwis kompletnych węzłów w betoniarniach to przede wszystkim ich konserwacja i czyszczenie. Dotyczy to zarówno silosów, jak i maszyn i urządzeń hydraulicznych oraz mechanicznych. Często to właśnie te ostatnie wymagają ponownej regulacji bądź naprawy. W takiej sytuacji warto skorzystać z szerokiej oferty firmy Budpol, która zajmuje się właśnie serwisowaniem węzłów betoniarskich. Usługi dotyczą też eliminowania usterek podajników ślimakowych czy wymianę uszczelnień wałów mieszalników.

Należy także zwrócić uwagę na możliwości w zakresie modernizacji węzłów betoniarskich. Możliwe jest zwiększenie ich wydajności poprzez wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych. Niekiedy wymaga to zrealizowania zaawansowanych prac, do których wykorzystywany jest ciężki sprzęt. W ten sposób montuje się nowe konstrukcje stalowe będące kluczowymi elementami węzłów betoniarskich, a także umieszcza w wyznaczonych punktach wspomniane już urządzenia i maszyny zarówno hydrauliczne, jak i mechaniczne. To właśnie one odpowiadają za jakość i efektywność produkcji betonu na kompletnej linii technologicznej.