Szlifowanie krawędziowe to proces obróbki różnych materiałów, od metali począwszy, na drewnie kończąc, który polega na formowaniu i wygładzaniu krawędzi przedmiotów. Mowa przede wszystkim o fazowaniu. Jest nim załamywanie krawędzi, frezowanie podcięć, eliminacja naddatków materiału oraz wspomniane już wygładzanie. Jak wygląda zatem w praktyce szlifowanie krawędziowe i jakimi zaletami cechuje się ta technika?

Narzędzia wykorzystywane przy szlifowaniu krawędziowym

Szlifowanie krawędziowe wymaga zastosowania urządzenia roboczego oraz materiału ściernego. Pierwszym z nich jest szlifierka kątowa, fazowarka lub szlifierka taśmowa, co oznacza, że szlif krawędzi może odbywać się z wykorzystaniem półautomatu, sprzętu ręcznego bądź całkowicie zautomatyzowanego centrum obróbczego CNC (maszyna numeryczna sterowana komputerowo).

Jeśli chodzi o wspomniany materiał ścierny, do szlifowania krawędziowego stosowane są zarówno tarcze ścierne, jak i pasy z odpowiednimi ziarnami. W większości przypadków obróbka odbywa się z użyciem warstw szlifujących wykonanych cyrko-korundu, ceramiki oraz diamentu. Rodzaj wybranego materiału z konkretnym typem ziarna zależy zaś od obrabianego materiału oraz jego powierzchni. Inne ścierniwa przeznaczone są także do pracy na mokro, a inne do obróbki suchej. O szczegóły warto pytać handlowców firmy Pferd VSM, którzy dystrybuują wysokiej klasy tarcze i pasy ścierne do niskiego, średniego oraz wysokiego docisku.

Zalety obróbki krawędzi metodą szlifowania

Warto wiedzieć, że obróbka krawędzi różnych materiałów – detali i większych konstrukcji – może odbyć się z zastosowaniem różnych technik. Fazowanie możliwe jest zatem w ramach cięcia plazmowego, cięcia laserowego, ścinania, toczenia oraz frezowania. Dlaczego to jednak szlifowanie jest najczęściej wykorzystywaną metodą obróbki krawędzi?

Technika ta nadaje się do wszystkich typów stali oraz rodzajów tzw. ukosowania. Gwarantuje ona zatem wysoką jakość obróbki i to przy różnych kątach. Ponadto szlifowanie krawędziowe jest błyskawicznie, co sprawia, że istotne jest przy procesach seryjnego wykończania różnych mniejszych wyrobów lub wielkoformatowych konstrukcji. Fazowanie krawędzi metodą szlifowania może być też precyzyjnie co do milimetra, zwłaszcza w przypadku obróbki wykonywanej elektronarzędziami takimi jak szlifierka kątowa. Wspomnieć warto również o uniwersalnym zastosowaniu. Szlifowanie krawędziowe sprawdza się w branży metalurgicznej, drzewnej czy przy produkcji setek odmiennych wyrobów zaliczanych do tworzyw sztucznych.