Nie ulega wątpliwości, że wybór sposobu ogrzewania budynku to decyzja na długie lata, dlatego nie  powinna ona stanowić dzieła przypadku. Jeśli zależy nam rozwiązaniu wydajnym i sprzyjającym środowisku, warto rozważyć montaż kotła gazowego, o ile oczywiście pozwala na to infrastruktura techniczna. Niestety, tak jak każde inne urządzenia, również i on czasem bywa zawodny. W wielu przypadkach usunięcie usterki wymaga interwencji wykwalifikowanego specjalisty.

Samodzielne rozwiązywanie problemów

Kotły gazowe coraz częściej zastępują stare piece węglowe, przynosząc inwestorom liczne korzyści. Te ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania nie wymaga magazynowania paliw, a dzięki intuicyjnej obsłudze z łatwością zaprogramują je nawet osoby, które do tej pory były na bakier z nowoczesnymi technologiami. Chociaż inwestycja w kocioł gazowy to strzał w dziesiątkę, należy mieć na uwadze, że także i jemu przytrafiają się rozmaite usterki. Przy zaistnieniu nieprawidłowości, naszpikowane siecią czujników urządzenie przekazuje nam na wyświetlaczu sterownika specyficzny kod błędu. Zapoznać się z nim bliżej można w instrukcji użytkowania kotła, gdzie znajdziemy sposób usunięcia awarii wedle zaleceń producenta. Przy poważniejszych usterkach, nie ma co jednak działać na własną rękę, a czynności wykonywane bez wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi przynoszą skutki zgoła odmienne od oczekiwanych, stanowiąc nawet realne zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Problem z uruchomieniem kotła

Gdy kocioł nie funkcjonował przez dłuższy czas mogą, chociażby pojawić się problemy z samym uruchomieniem urządzenia. Jeśli wykluczymy takie prozaiczne powody, jak wyłączenie bezpiecznika, warto sprawdzić drożność filtra oraz prawidłowość otwarcia zaworu zasilającego. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jesteśmy posiadaczami kotła dwufunkcyjnego, działającego poprawnie w zakresie podgrzewania wody użytkowej, ale już niezasilającego instalacji centralnego ogrzewania, co może być spowodowane brakiem minimalnego odbioru ciepła. W wielu przypadkach wystarczy odkręcić wszystkie zawory na grzejnikach dla odpowietrzenia systemu. Gdy jednak okaże się to niewystarczające, należy wezwać fachowców, którzy szybko zdiagnozują usterkę i sprawnie uporają się z kłopotem. Gwarancję rzetelnie przeprowadzonego serwisu za rozsądną cenę zyskujemy, korzystając z usług firmy Marcin Kubiak Serwis Kotłów i Urządzeń Gazowych. Zdecydowanie warto zapoznać się bliżej z profilem tego przedsiębiorstwa. Firma, której właścicielem jest Marcin Kubiak, specjalizuje się w serwisowaniu kotłów gazowych takich firm jak Vaillant, Mora, Euroterm czy Junkers. Zajmuje się naprawą urządzeń gazowych montowanych zarówno w budynkach mieszkalnych, przemysłowych jak i biurowcach. Dysponuje częściami zamiennymi i stara się usuwać większość awarii bezpośrednio na miejscu.

Kocioł gazowy się wyłącza?

Awaria kotła gazowego może także przejawiać się samoistnym wyłączaniem się urządzenia w trakcji eksploatacji. Tutaj również pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest odpowietrzenie instalacji grzewczej. Jeśli jednak sytuacja nie uległa zmianie, problem tkwi gdzieś indziej. Często źródło problemu stanowi za niskie ustawienie parametrów ciepłej wody lub temperatury określonych pomieszczeń. Kocioł wówczas nie podgrzewa cieczy uznając, że osiągnęła ona pożądaną przez nas wartość. W tym przypadku możemy także zadziałać na własną rękę poprzez manipulację termostatem. Kocioł gazowy jednak niejednokrotnie wyłącza się też przez zakłócony dopływ powietrza i niewłaściwe odprowadzanie skroplin. Wtedy, chcąc uniknąć pogłębienia usterki i pogorszenia stanu urządzenia, trzeba wykonać telefon do fachowców.

Brak ciepłej wody

Do listy nieprawidłowości w funkcjonowaniu kotłów gazowych zaliczamy ponadto problemy z podgrzewaniem wody użytkowej do oczekiwanych parametrów. Co jest zwykle przyczyną takiej sytuacji? Według fachowców kłopot może stanowić zabrudzony filtr na zasilaniu zimnej wody, co rzecz jasna rodzi konieczność pozbycia się nieczystości. Gdy zaś powyższy zabieg nie rozwiąże usterki, należy wezwać zaufanego serwisanta, aby wymienił wadliwy element. Jeśli filtr jest w dobrym stanie, warto sprawdzić stan nagrzewnicy, na której osadza się kamień zakłócający pracę urządzenia. Brak ciepłej wody wynika często ponadto z uszkodzenia czujnika, zatem także nie obędzie się bez interwencji specjalistów.