Wybudowanie własnego domu to marzenie wielu osób. Ważne jest to, aby zadbać nie tylko o jego wnętrze, ale także wygląd zewnętrzny. Architekci i designerzy mają mnóstwo pomysłów na to, jak sprawić, aby elewacja budynku była oryginalna i ładna. Aby wykończenie obiektu było takie, jak zaplanowaliśmy, należy skorzystać z szerokiej gamy materiałów elewacyjnych. Przed podjęciem decyzji, warto wiedzieć, czym się różnią najbardziej popularne tynki.


Najpopularniejsze rodzaje tynków

Jednym z najbardziej istotnych decyzji, jakie należy podjąć przy wykończeniu domu, jest wybór tynku. Warto przemyśleć tę decyzję, ponieważ niektóre materiały mają zupełnie inne właściwości. Przykładowo - tynki akrylowe mają duży opór dyfuzyjny, przez co stanowi barierę dla przenikania pary wodnej. Warto także pamiętać, że przez te właściwości nie są kompatybilne z ociepleniem z wełny mineralnej. Ten tynk nadaje się zwłaszcza do ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego. Malując ściany, należy wziąć pod uwagę ich stopień oporu dyfuzyjnego, dlatego elewacji pokrytych tym materiałem nie należy malować farbami akrylowymi, a także nie powinno się stosować go do zawilgoconych murów. Zaletami tynków akrylowych są przede wszystkim bardzo dobry stosunek ceny do jakości, a także wysoka odporność na uszkodzenia. Co więcej, ściany nie trzeba malować tak często.


Bardziej popularnym materiałem elewacyjnym są tynki silikonowe. W przeciwieństwie do akrylowych można stosować do ociepleń zarówno z wełny mineralnej, jak i styropianu. Co więcej, jest odporny na zabrudzenia a w miejscach narażonych na deszcz, następuje zjawisko tak zwanego “efektu samooczyszczenia”, czyli samoczynnego spłukiwania wody. Tynk silikonowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się w miejscach o wyższym zanieczyszczeniu powietrza, takich jak ruchliwa droga, czy centrum miasta. Z kolei tynki mineralne mają dużą przepuszczalność i zasadowość,  dzięki czemu są odporne na porastanie przez grzyby, algi i glony oraz jest odporny na uszkodzenia.


Tynk naniesiony. Co dalej?

Ostatnim etapem do wykończenia domu jest pokrycie elewacji materiałem. Jak tłumaczy ekspert z firmy KTM Poznań, najbardziej istotny jest wybór koloru elewacji. Zależy to głównie od gustu właścicieli, jednak warto wziąć pod uwagę to, zabrudzenia są bardziej widoczne na jasnych elewacjach. Bardzo popularne są także naturalne rozwiązania, na przykład drewniane ściany zewnętrzne. Warto podkreślić, że wiele osób ceni sobie klasyczne rozwiązania, takie jak cegła lub materiał, który przypomina rdzewiejący metal.