Nawierzchnie asfaltowe wykorzystywane się w wielu rozmaitych pracach drogowych. Stosuje się je podczas budowy dróg od podstawy oraz w trakcie remontowania nawierzchni już istniejących. Jeśli mowa o budowaniu dróg od podstaw, to nawierzchnie asfaltowe stosowane są w przypadku autostrad, dróg dojazdowych, przejazdów, czy też nawierzchni obiektów mostowych. Nierzadko są też alternatywą np. dla kostki brukowej w przypadku tworzenia parkingów i chodników. Jednak jak układa się nawierzchnie z asfaltu?

Jak rozpoczyna się układanie nawierzchni z asfaltu?

Układanie nawierzchni asfaltowych to złożony proces, dlatego ich realizacją zajmują się dachowe firmy budowlane, które specjalizują się w pracach drogowych. Jedną z takich firm, która zajmuje się kładzeniem asfaltowych nawierzchni, jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Drokam z Piaseczna w województwie mazowieckim. Zanim przejdziemy do poszczególnych etapów układania nawierzchni, warto wspomnieć o tym, że mieszanka, z jakiej wykonana jest bitumiczna nawierzchnia, zawiera od 5 do 8% asfaltu.

Pierwszą pracą, jaką trzeba wykonać, zanim położy się nawierzchnię asfaltową, jest przygotowanie podłoża. Czynność ta obejmuje sprawdzenie wad podłoża, które mogą dotyczyć nierówności, zanieczyszczeń, nieodpowiedniej nośności czy spadkami. Spadki podłoża mogą być poprzeczne oraz podłużne. Prace przygotowawcze to także dokładne oczyszczenie obszaru roboczego, a także jego frezowanie, a na samym końcu wyrównywanie. Przygotowanie podłoża kończy się weryfikacją poprawności rzędnych oraz naniesieniem popraw na konkretne elementy.

Jakie wyróżniamy etapy kładzenia nawierzchni z asfaltu?

Jeśli obszar, na którym ma zostać położona nawierzchnia asfaltowa, jest dobrze przygotowany, następnym krokiem jest dobranie odpowiedniej mieszanki asfaltowej oraz jej zamówienie. Mieszankę tę dobiera się pod kątem konkretnej realizacji. Asfalt przewozi się pojazdami, które pozwalają na przykrycie mieszanki podczas przejazdu i podczas oczekiwania na wyładowanie jej. Przed wyładowaniem konieczne jest także sprawdzenie mieszanki i ocenienie jej jakości. Czynności te obejmują głównie ocenę wzrokową i pomiar temperatury. Jest to bardzo ważne, ponieważ asfalt nie może być zbyt gorący, ani za zimny podczas wylewania.

W trakcie układania nawierzchni z asfaltu konieczne jest bieżące sprawdzanie jej temperatury. Równie istotne jest to, by mieszanka była aplikowana bez długich przerw, a jej grubość była jednakowa. W tym celu również trzeba sprawdzać wszelkie parametry mieszanki. Gdy asfalt znajduje się już na odpowiednim miejscu, fachowcy od prac drogowych przystępują do jego zagęszczania. Tego typu prace drogowe wykonywane są za pomocą walców. Przydatne są także specjalne narzędzia, których używa się w zależności od panujących warunków pogodowych, rodzaju mieszanki i jej właściwości oraz obszaru nawierzchni.