Wielu pasjonatów, próbujących rozpocząć przygodę z obróbką drewna, obawia się, że skompletowanie niezbędnego oprzyrządowania przekroczy ich możliwości budżetowe. Nic bardziej mylnego!  Tak naprawdę istnieje tylko siedem narzędzi do obróbki drewna, które początkujący stolarz powinien mieć pod ręką od samego początku. Sprawdźmy, w które narzędzia warto się zaopatrzyć.

Piła tarczowa

Pilarka tarczowa jest zarówno podstawowym narzędziem stolarskim, jak i dobrym sprzętem do obróbki drewna. Nie ma bardziej wszechstronnego podstawowego elektronarzędzia ręcznego niż piła tarczowa. Używana z zaciskiem na prostej krawędzi może być prawie tak dokładna jak piła stołowa i wykonywać niezliczoną ilość zadań m.in. cięcie materiałów arkuszowych (sklejka lub płyta pilśniowa średniej gęstości). Przy ograniczonym budżecie piła tarczowa wysokiej jakości powinna być pierwszym zakupionym ręcznym elektronarzędziem.

Wiertarka elektryczna

Wiertarka przewodowa jest bardziej wszechstronna i wydajna niż wiertarka akumulatorowa, dlatego jest zaliczana do grupy podstawowych narzędziach do obróbki drewna. Narzędzia bezprzewodowe mają tę zaletę, że są bardziej kompaktowe i wygodne w przenoszeniu. Przy wyborze wiertarki przewodowej należy wziąć pod uwagę kilka parametrów m.in. wielkość uchwytu wiertarskiego oraz obecność uchwytu kluczowego lub bezkluczowego.

Wyrzynarka elektryczna

Trzecim niezbędnym narzędziem dla początkujących jest wyrzynarka. Dobrej jakości wyrzynarka, dostępna w ofercie Walmar-Plus, pozwala użytkownikowi wycinać precyzyjne zakrzywione i okrągłe wzory. Podczas gdy piła taśmowa jest dokładniejsza i może ciąć grubszy materiał, wyrzynarka (zwana również piłą szablastą) może skutecznym zamiennikiem dla początkujących. Aby uzyskać wszechstronne urządzenie, warto wybrać wyrzynarkę przewodową o działaniu orbitalnym, która dobrze leży w dłoni i posiada system łatwej wymiany ostrza.

Szlifierka mimośrodowa

Kolejnym ważnym elektronarzędziem ręcznym jest szlifierka mimośrodowa. Największą zaletą tego typu szlifierek jest łatwość obsługi – przypadkowy ruch orbity nie pozostawi wzorzystych rys na obrabianym elemencie, tak jak w przypadku innych typów szlifierek.

Piła stołowa

Kiedy stolarz dysponuje już najważniejszymi narzędziami ręcznymi, nadchodzi czas, aby dokonać pierwszego (i prawdopodobnie najważniejszego) zakupu narzędzia. Pilarka stołowa jest sercem i duszą każdego warsztatu stolarskiego – centralnym punktem działań. Mocną stroną piły stołowej jest jej zdolność do cięcia blach o idealnie prostych krawędziach, ale może ona również wykonać dowolne cięcie.