Ostatnia zima pokazała, że klimat w Polsce wcale się nie ociepla, a mróz wciąż może nam zagrażać. Nagły spadek temperatury nad zaskoczył, a rachunki za ogrzewanie w wielu domach z pewnością drastycznie wzrosły. Czy dałoby się tego uniknąć? Pewnie tak, trzeba by jednak zadbać o dodatkowe ocieplenie domu, który to aspekt w ostatnich czasach często bagatelizujemy, ze względu na wysokie temperatury, jakie towarzyszą nam od wielu lat.

Kiedy można ocieplić dom?

Każdy dom powinien zostać ocieplony na etapie budowy, kiedy ściany wyschną - dopiero wtedy będzie możliwy montaż materiałów termoizolacyjnych. Dom można jednak również docieplić, o czym warto pamiętać, zwłaszcza w przypadku, kiedy kupujemy dom po kolejnych właścicielach i tak naprawdę nie mamy pewności, jak wygląda jego “wnętrze”. Co ciekawe, dom można ocieplić zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pierwsza metoda jest bardziej polecana, jednak nie zawsze możliwa. Trzeba wziąć również pod uwagę dach - położenie materiałów izolacyjnych na poddaszu może znacząco zwiększyć wydajność ogrzewania.

Zanim jednak zdecydujesz się na rozpoczęcie prac remontowych, możesz sprawdzić, czy ściany Twojego domu rzeczywiście potrzebują dodatkowego ocieplenia. W jaki sposób? Wystarczy wykonać kontrolę, czy też audyt energetyczny, na którym sprawdza się budynek w tak zwanej termowizji. Dzięki takiemu widokowi można odszukać miejsca, przez które ciepło ucieka z domu. 

Kluczowy jest wybór materiału

We współczesnych czasach, jako konsumenci mamy szeroki dostęp do rozmaitych produktów - również tych z branży budowlanej. Jaki materiał termoizolacyjny wybrać, aby przez cały rok móc cieszyć się ciepłem? 

Wśród najpopularniejszych materiałów służących do ocieplania domów znajdują się różne odmiany styropianu oraz wełny mineralnej. Wełna przepuszcza parę, dzięki czemu w domu będzie panował odpowiedni poziom wilgoci, a na ścianach nie powinien pojawić się grzyb. Jest też ognioodporna, będzie więc dodatkowym zabezpieczeniem w razie wybuchu pożaru. To materiał miękki elastyczny, bardzo dobrze sprawdza się więc w przypadku wszelkiego rodzaju nierówności, skosów czy zaokrągleń - zawsze będzie przylegać do powierzchni.

Styropian jest sztywny, nada się więc wyłącznie jako ocieplenie prostych ścian. Nie jest wrażliwy na wilgoć, ale również nie przepuszcza pary. Jest lekki, dużo lżejszy niż wełna, nie potrzebuje więc tak stabilnego i wytrzymałego podłoża.

Te materiały są najczęściej wykorzystywane, jednak nie są to jedyne skuteczne rozwiązania. Aby móc wybrać odpowiedni i najskuteczniejszy sposób ocieplenia Twojego domu, skonsultuj się z firmą taką jak MatBud Usługi remontowo-budowlane. Z pomocą doświadczonych specjalistów uda Ci się dokonać najlepszego wyboru.