Recykling jest obecnie niezwykle ważną kwestią, która dotyczyć może również wody i ścieków. Coraz więcej inwestorów zastanawia się jak zmodernizować swoje gospodarstwo domowe w taki sposób, by było wydajniejsze i zapewniało dodatkowe oszczędności. Istnieją rozwiązania technologiczne pozwalające na oczyszczenie wody deszczowej i ponowne użycie wody szarej. Jakie są dokładnie możliwości w tym zakresie?

Ścieki szare – jak powtórnie wykorzystać wodę?

Ścieki szare to woda, która była wcześniej wykorzystana. Pochodzi przede wszystkim z odpływów pralek, umywalek, wanien czy pryszniców. W tym wypadku recykling następuje z wody, która nie ma w swoim składzie szkodliwych produktów przemiany materii, np. kwasu moczowego czy kreatyniny. Wodę szarą można użyć ponownie zarówno w toaletach do spłukiwania, jak i w ogrodzie do podlewania roślin, które do prawidłowego wzrostu potrzebują makroelementów. Fosfor i azot są pierwiastkami, które znajdują się w tak pozyskanej cieczy, co ogranicza konieczność kupowania sztucznych nawozów.

Ponadto zmniejsza się zużycie wody wodociągowej, wykorzystywanej dość obficie do nawadniania niektórych roślin. Ponowne przetwarzanie tzw. ścieków szarych skutkuje zarówno obniżeniem rachunków, jak i zmniejszeniem czynników antropopresji, czyli wpływu człowieka na ekosferę – w tym wypadku na naturalne zasoby wody. Systemy recyklingu wody szarej z wolnostojącymi zbiornikami mogą być zamontowane w większości domów jednorodzinnych, które pozwolą na ponowne jej wykorzystanie. Firmy takie jak Ortocal PHU wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują rozwiązania, które pozwalają na efektywne oczyszczanie wody szarej. Warto zainteresować się także tematem zagospodarowania deszczówki – co w tym zakresie dobrze jest wiedzieć? 

Jakie są możliwości wykorzystania popularnej deszczówki?

Zbieranie, oczyszczanie oraz magazynowanie wody deszczowej również możliwe jest w domach jednorodzinnych. Specjalny system przeznaczony do tego montuje się w budynku. Układ składa się ze zbiornika z pokrywą polietylenową, odporną na różnego rodzaju warunki środowiskowe. Zbiornik wyposażony jest w filtr wstępny, syfon oraz uspokojony wlot. Woda pobierana jest za pomocą specjalnego węża ssawnego z filtrem, połączonego z jednostką pompową, np. RAINMASTER. System uzdatniania wody deszczowej może być wyposażony także w wydajny system ultrafiltracji AQUALOOP w celu uzdatnienia jej do standardu wody pitnej

Właściwe zagospodarowanie wód opadowych pozwala zatem na zużycie mniejszej ilości wody wodociągowej, czego skutkiem są niższe rachunki. Ponadto woda pozyskana w ten sposób nadaje się do ponownego jej wykorzystania np. przy praniu ubrań czy podlewaniu roślin. Jej miękkość zapobiega osadzaniu się kamienia, co jest istotnym atutem. Ma to znaczenie chociażby przy czyszczeniu auta na posesji – na jego nadwoziu nie pojawią się nieestetyczne zacieki.