Występowanie wilgoci w ścianach, murach, posadzkach jest zjawiskiem, które może powodować nieodwracalne uszkodzenia budynku. Najczęściej przyczyną pojawiania się tego problemu jest nieprawidłowo wykonana izolacja fundamentów lub ścian. Poza tym występująca wilgoć w budynku może mieć zły wpływ na osoby przebywające w nim, ponieważ wraz z ciepłym powietrzem i brakiem odpowiedniej wentylacji stanowi dobre warunki do rozwojów pleśni i grzybów. Chcąc uniknąć problemów, powinno się zdecydować na osuszenie i uszczelnienie budynku.

Grzyb, który powstaje na ścianach, sufitach oraz podłogach może zagrażać zdrowiu a także życiu osób przebywających w zagrzybionych pomieszczeniach. T o właśnie przez niego powstają różne choroby oraz dolegliwości takie jak: astma, alergia, bóle głowy, rozwój nowotworów, kłopoty żołądkowo-jelitowe, w tym bóle brzucha i mdłości oraz wiele innych niebezpiecznych objawów i chorób.

Grzyb może pojawić się w każdym domu, budynku jeżeli nie ma odpowiedniej wentylacji powietrza oraz, gdy występuje duża wilgoć. Grzyby rozwijają się na ścianach, podłogach i sufitach są objawem korozji biologicznej. Dochodzi do niej w murach, które uległy zawilgoceniu. Ślady zagrzybienia łatwo jest zobaczyć gołym okiem. Po zauważeniu objawów grzyba należy jak najszybciej zacząć działać. Brak szybkiej reakcji może doprowadzić do szybkiego i bardzo poważnego zniszczenia muru. Odgrzybianie zależy od pewnych czynników, w każdym przypadku jest inaczej. Zależy z jakiego materiału jest zrobiona ściana oraz od wielkości zawilgocenia. Odgrzybianie budynku zaczyna się od zaaplikowania odpowiedniego preparatu usuwającego szkodnika oraz usunięcia nalotów. Preparat nakłada się także na wszystkie zainfekowane elementy takie jak cegły, spoiny.

Wszelkie rysy, pęknięcia, styki, przerwy robocze w obiektach budowlanych wszystkie te oraz inne elementy mogą poważnie zaszkodzić bezpieczeństwu konstrukcji. Jednym ze sposobów usunięcia usterek jest kosztowna rozbiórka oraz inwazyjne prace służące odbudowie. W celu wzmocnienia struktury w budownictwie stosujemy iniekcje, która zajmuje się procesem  wprowadzenia pompowanego iniektu. Iniekt wprowadzany jest w celu uszczelnienia lub wzmocnienia wykorzystując parametry iniektu po jego  związaniu. Polega to na wciśnięciu w wykonane otwory iniekcyjne za pomocą maszyny pod ciśnieniem odpowiedniego inieku. Iniekcja jest bezinwazyjną technologią, która eliminuje przyczyn oraz skutków problemu bez konieczności zamykania naprawionych obiektów z eksploatacji. Iniekcji stosuje się między innymi do uszczelniania przeciekających pęknięć.

Zewnętrzna Hydroizolacja:  

Zewnętrzna izolacja wykonywana jest przy pomocą mas bitumicznych, które  modyfikowane są za dodatkowych tworzyw sztucznych, lub hybrydowymi w okresach obniżonych temperatur. Masa ta należy do standardowych rozwiązań podczas wykonywaniu hydroizolacji. Materiały bitumiczne nakłada się poprzez szpachlowanie, umożliwia to wykonanie ciągłej hydroizolacji. Dla zredukowania naprężeń w hydroizoalcji na styku ściany z fundamentem wykonuje się faseta z szybkowiążącej oraz wodoszczelnej zaprawy. Na połączeniu ściany (np. piwnicy) z fundamentem dla zabezpieczenia przed wodą penetrującą od podłoża nakłada się warstw szlamu uszczelniającego.

Uszczelnienie posadzki lub płyty fundamentowej:

Hydroizolację pod posadzkową, na płycie fundamentowej można wykonać z materiałów na bazie mineralnej. Zaletą materiałów mineralnych hydroizolacyjnych jest bardzo dobra przyczepność do betonu. Izolację poziomą wykonywana jest szlamu, który  uszczelnia, a także z elastycznej zaprawy hydroizolacyjnej. Posiada ona dużą zdolność mostkowania rys w podłożu. Izolację górnej powierzchni płyty fundamentowej wykonuje się za pomocą szlamu uszczelniającego lub zaprawy hydroizolacyjnej. W momencie, gdy mamy do czynienia z przedostawaniem się wody przez płytę fundamentową stosuje się iniekcje.

Hydroizolacja zbiorników wodnych oraz instalacji kanalizacyjnych:

Obiekty takie jak oczyszczalnie ścieków, studzienki, kanały kanalizacyjne najczęściej wykonane są z betonu przez co narażone są na różnorodne obciążenia w wyniku czego pojawiają się przecieki. Przecieki te mogą w bardzo szybki sposób zostać uszczelnione za pomocą zaprawy wodoszczelnej, która natychmiast się utwardza, pęcznieje  i zatrzymuje wyciek.

Przejścia rurowe bardzo często są przyczyną pojawiania się przecieków oraz nieszczelności systemów kanalizacyjnych. Uszczelniania przejść rurowych podczas, gdy są one w eksploatacji  jest trudne bowiem najczęściej mamy do czynienia z wodą, która napiera od wewnątrz i od zewnątrz. Do uszczelnienia takich przecieków używany jest specjalistyczny żel akrylowy, który wchodzi w reakcje z wodą w wyniku czego tworzy się wodoszczelna oraz elastyczna warstwa. W ten właśnie sposób jest możliwe trwałe oraz skuteczne uszczelnienie przejść rur np. przez ściany komór.

Hydroizolacja balkonów i tarasów za pomocą systemów hydrozilacyjnych:

Izolacja podpłytowa tarasów i balkonów wykonywana jest z elastycznej zaprawy hydroizolacyjnej. Izolacja ta jest odporna na ścieranie, nadaje się do chodzenia oraz stanowi bardzo dobre, zapewniające wysoką przyczepność podłoże pod okładziny ceramiczne. Podczas wykonywania hydroizolacji w styku posadzki ze ścianą wkleja się taśmę uszczelniającą lub wykonuje fasetę, która zapobiega przedostawaniu się wody.

Iniekcja grawitacyjna:

Kapilarne podciąganie wilgoci jest przyczyną zawilgocenia ścian, w wyniku których powstają wykwity solne, łuszczenie się farby a także odpadanie tyków. Skuteczna izolacja pozioma odcina wnikanie wilgoci w ścianę oraz chroni budynek przed występowaniem podobnych zjawisk. Najskuteczniejszym sposobem odtworzenia izolacji poziomej jest zastosowanie iniekcji preparatem, który jest roztworem żywic o bardzo dużej zdolności penetracyjnej. Preparat ten wnika w najdrobniejsze pory oraz kapilary. W ścianach podciągających wilgoć nawiercane są otwory do których mocowane są zbiorniki z płynem, który samoistnie wciągany jest w ścianę bez używania ciśnienia.

Iniekcja ciśnieniowa podczas odtwarzania izolacji poziomej:

Iniekcja ciśnieniowa jest to bardzo szybki oraz skutecznym sposób na odtworzenie izolacji poziomej w ścianach. Podczas, gdy w ścianach nie ma żadnych pęknięć ani pustych przestrzeni przystępuje się do wykonania izolacji poziomej z wykorzystaniem techniki iniekcji ciśnieniowej. W momencie napotkanie pęknięć czy też pustych przestrzeni wypełnia się je zaprawą iniekcyjną. Po usunięciu przyczyny zawilgocenia ścian poprzez wykonanie iniekcji na ściany nakładany jest tynk renowacyjny, który umożliwia bezawaryjne wysychanie zawilgoconych ścian.

Iniekcja ciśnieniowa suchych oraz zawilgoconych rys:

Rysy zarówno suche jak i te mokre uszczelniane są przy użyciu żywic iniekcyjnych. Żywice 2w1stosowane są najczęściej do uszczelniania rys, gdzie występują przecieki natomiast Żywicę poliuretanową oraz epoksydową stosuje się do siłowego zespolenia suchych rys.

Przy intensywnych wyciekach wody stosuje się kombinację żywic iniekcyjnych, które natychmiast zatrzymują wyciek.

Iniekcja kurtynowa:

Iniekcja kurtynowa wykonywana jest w przypadku wtórnych hydroizolacji w obiektach gdzie nie ma możliwości dostępu od zewnątrz do uszczelnienia przegrody (np. garaż podziemny, tunele itp.). Iniekcje tą wykonuje się przy użyciu żelu, który jest wodoszczelny, neutralny oraz nieszkodliwy dla wód gruntowych. W przypadku, gdy iniekcja kurtynowa wykonywana jest w ścianach z pustaków, cegły kratówki, pustaków lub w murach warstwowych zostają zastosowane lance iniekcyjne, które podają materiał na zewnętrznej stronie ściany.

Iniekcja strukturalna:

Iniekcje tą wykonuje się najczęściej na ścianach murowanych np. w piwnicach. Jest to standardowa metoda wtórnego wykonywania izolacji pionowej ścian podziemi do których nie ma dostępu od strony zewnętrznej, a także nie ma możliwości ich odkopania.

Wypełnianie szczelin dylatacyjnych na mineralnych i metalowych podłożach:

Dylatacje w konstrukcjach przenoszą przemieszczenia elementów budynku pochodzące od osiadań, zmian temperatury, dlatego też muszą one być wypełnione masami elastycznymi. Masy dylatacyjne zostają wbudowane w taki sposób bu siła rozciągająca nie była zbyt duża. Masa dylatacyjna musi mieć przyczepność tylko do brzegów dylatacji, by mogła pracować tylko na rozciąganie i ściskanie. Do osiągnięcia tego celu w przerwę dylatacyjną wbudowuje się sznur polietylenowy i wypełnia elastycznymi insektami.

Uszczelnianie przejść rurowych przez przegrody budowlane:

Małe przejścia rurowe instalacyjne muszą być trwale oraz skutecznie zabezpieczone przed wnikaniem wody. Stosuje się do tego celu trwale plastyczną masę uszczelniającą, która jest praktycznym rozwiązaniem, umożliwia ona w późniejszym czasie przeprowadzenie kolejnych przewodów przez przejście. Materiał pozostaje trwale plastyczny, dostosowuje się do przemieszczeń przewodów, nie kurczy się, ani nie jest podatny na zarysowania. Jest również szlachetny i odporny na substancje chemiczne. Przejścia rurowe przesyłowe o dużych średnicach doszczelniamy metodą iniekcyjn.