Estetyczne wykończenie okapu jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którym musi stanąć każdy właściciel domu jednorodzinnego. To właśnie ten element bardzo często nadaje całemu budynkowi bardzo oryginalnego wyglądu. Na rynku budowlanym znaleźć można wiele produktów, aczkolwiek najczęściej stosowanymi, są podbitki wykonane z drewna naturalnego lub PCV. Czym charakteryzują się oba rozwiązania i, czy o którymś z nich, można powiedzieć, że jest wyraźnie lepsze?

Podbitki PCV – co warto wiedzieć?

Zdecydowanie się na zakup podbitki wykonanej z tworzywa sztucznego zdecydowanie może być traktowane w kategoriach udanego pomysłu. Ogromna popularność tego właśnie materiału wynika przede wszystkim z tego, że po zakończonych pracach montażowych można w zasadzie zapomnieć o jego istnieniu. Nie wymaga on żadnej konserwacji, oczywiście poza czyszczeniem z różnego rodzaju osadów, co jest jednak konieczne w odniesieniu do wszystkich elementów budynku. Podbitki PCV charakteryzują się doskonałą odpornością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz warunki środowiskowe. Ważne jednak, aby podbitki dachowej nie mylić z sidingiem elewacyjnym, ponieważ wyeksponowanie na promienie słoneczne spowoduje, iż kolor szybko wyblaknie.

Opinie klientów, co do estetyki, są bardzo zgodne. Podbitki PCV, dzięki odpowiednio zaprojektowanej fakturze, w sposób należyty imitują drewno naturalne. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu. Obecnie próżno szukać na rynku rozwiązania, które charakteryzowałoby się tak dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dzięki lekkości oraz zunifikowanym wymiarom montaż przebiega niezwykle sprawnie. A jak sprawa wygląda w przypadku podbitki drewnianej?

Czym charakteryzują się podbitki z drewna naturalnego?

Jeżeli chodzi o wykończenie okapu, to podbitki drewniane uznawane są za rozwiązanie najszlachetniejsze, wyróżniające się stylem i podkreślające elegancję obiektu. Choć koszt zakupu samego materiału zasadniczego jest bardzo zbliżony do ceny podbitki PCV, to nie należy zapominać o tym, iż stosunkowo sporo przyjdzie nam wydać na materiały ochronne takie jak lakiery i bejce, które zabezpieczą strukturę drewna przed działaniem warunków atmosferycznych. Niestety nie jest to proces jednorazowy. Rzetelna konserwacja powinna być przeprowadzona przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli można zatem pokusić się o odpowiedź z początku tekstu na temat tego, które rozwiązanie jest lepsze, to mimo wszystko wygrywa podbitka PCV z racji swoich cennych cech użytkowych.

Trzeba też wspomnieć, iż żadna nawet najdroższa podbitka nie spełni swojej funkcji, jeżeli zostanie niewłaściwie zamontowana. Dlatego wykonawstwo warto powierzyć najbardziej doświadczonym fachowcom, do których zdecydowanie zalicza się firma Fasade s.c. M. Jagodziński J. Jagodzińska. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na miłą atmosferę współpracy, jak i atrakcyjne warunki cenowe.