Podział terenu na mniejsze działki może dać możliwość lepszego jego zagospodarowania. Musimy jednak wiedzieć, że proces dzielenia działek jest dość skomplikowany. Do jego realizacji konieczne jest przeprowadzenie prac geodezyjnych, a także czynności prawnych. Co warto wiedzieć na temat dzielenia działek oraz jak wygląda ta czynność?

Sprawy formalne w podziale działki

W celu dokonania podziału działki na mniejsze tereny konieczne jest złożenie w tej sprawie wniosku. Wniosek ten może być złożony przez właściciela terenu, współwłaściciela lub użytkownika wieczystego danego terenu. Aby złożyć taki wniosek niezbędny jest również wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten można uzyskać w gminie lub urzędzie miasta.

Podczas każdego podziału działki na uwadze trzeba mieć, że musi on być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Szczególną uwagę trzeba zwracać na znajdujące się w MPZP zapisy, które dotyczą minimalnej powierzchni działki, a także dojazdów do niej. Oczywiście istnieją przypadki, gdy podział nieruchomości jest możliwy do zrealizowania niezależnie od zapisów w MPZP. Takie przypadki odbywają się na wniosek starosty lub z urzędu.

Jaką rolę pełni geodeta w podziale terenu na mniejsze działki?

Wspomniane wcześniej zadania możemy wykonać sami, aczkolwiek często decydujemy się już wtedy na zatrudnienie geodety. Mimo to nie jest to najważniejsza czynność wykonywana przez geodetę w trakcie dzielenia terenu. Geodeta jest bowiem odpowiedzialny za wytyczenie nowych granic działek. Oprócz tego musi przekazać projekt do wzglądu właścicielowi dzielonego terenu oraz właścicielom gruntów sąsiadujących. Ich rolą jest wyrażenie zgody na taki układ terenu. Jeśli żadna osoba nie sprzeciwi się, wówczas konieczne jest przygotowanie protokołu z przyjęcia granic.

Tworzy się również projekt zasadniczy, który będzie uwzględniał informacje dotyczące dzielonej działko oraz planowanych rezultatów podziału. W nim zawarte są nowe granice, a także oznaczenia gruntów. Projekt zasadniczy również musi zostać zaakceptowany przez odpowiedni urząd.

Gdy projekt został przyjęty przez urzędników, wówczas geodeta można rozpocząć wykonywanie prac terenowych. Takimi zadaniami zajmuje się m.in. firma ATF Geodezja I Nieruchomości. Prace terenowe obejmują wytyczenia granic, oznaczenia ich oraz utrwalenia na gruncie. W tym celu wykorzystuje się kamienie graniczne lub słupki graniczne. Wykonanie tych prac zakończone jest protokołem opisującym wszelkie podjęte działania.

Cała procedura zostaje zakończona w momencie, w którym właściciel działki odbiera kompletną dokumentację z urzędu. W takiej dokumentacji znajdują się:

  • prawomocna decyzja urzędu,
  • spis zmian gruntowych opracowany przez geodetę,
  • załącznik w postaci mapy podziału działki.

Na postawie takiej dokumentacji możliwe jest ubieganie się o nowy wpis do księgi wieczystej. Tam odnotowane zostaną wszelkie przeprowadzone zmiany.