Szkło jest materiałem bardzo przydatnym. Często wykorzystujemy je pod różnorodną postacią, np. szklanek, okien, czy szyb samochodowych. Jednym z jego popularnych rodzajów jest float dostępne w Zakładzie Szklarskim Bartłomieja Kijaka. Szkło float cechuje się tym, że jest idealnie gładkie, dzięki czemu ma wiele zastosowań. Czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj szkła oraz jak przebiega proces jego produkcji?

Jak powstaje szkło float?

Proces produkcji szkła float został opracowany w 1952 roku i wykorzystuje się w nim piasek szklarski, węglan sodu, wapień, dolomit i tlenek glinu. Zastosowanie mają również inne substancje, których zadaniem jest zmiana barwy lub właściwości fizycznych i chemicznych szkła. Na początku wszystkie surowce niezbędne do produkcji tego typu szkła muszą zostać dokładnie ze sobą wymieszane. Następnie wraz ze szklaną stłuczką trafiają do pieca wannowo-zmianowego. Tam całość podgrzewa się do temperatury 1500 stopni Celsjusza. Dodanie stłuczki szklanej powoduje, że zestaw szklarski będzie miał zmniejszoną temperaturę topnienia. Gdy dojdzie do stopnienia wszystkich składników, obniża się temperaturę do 1200 stopni Celsjusza, aby zapewnić materiałowi jednolitą gęstość.

W późniejszym czasie stopione szkło przepływa do wanny flotacyjnej wraz z roztopionym metalem. Najczęściej jest nim cyna. Cały ten etap odbywa się w ochronnej atmosferze, co zapobiega utlenianiu się cyny. Ze względu na to, że szkło ma mniejszy ciężar właściwy od cyny, znajduje się na jej gładkiej powierzchni. Działanie grawitacji sprawia, że szkło rozlane na cynie jest niemal idealnie gładkie. W tym etapie produkcji szkła float stosuje się polerowanie ogniowe, które polega na użyciu palników gazowych znajdujących się nad taflą. Ich zadaniem jest zniwelowanie wszystkich niedoskonałości znajdujących się na tafli szkła.

W późniejszych etapach prac temperatura szkła jest zmniejszana, a na końcu wanny flotacyjnej wynosi około 600 stopni Celsjusza. Do wyciągnięcia szkła wykorzystuje się specjalne wałki. Czynność ta powoduje również stopniowe schłodzenie szkła. Ten etap produkcji nazywa się odprężeniem szkła i ma na celu wyeliminowanie wewnętrznych naprężeń. W jego trakcie szkło może być powlekane rozmaitymi substancjami, które będą wpływać na jego zastosowanie. Jeśli materiał już jest odpowiednio schłodzony można pociąć go na kawałki za pomocą specjalistycznych noży.

Cechy charakterystyczne szkła float

Float jest najbardziej popularnym rodzajem szkła. Jego cechą charakterystyczną jest idealna gładkość. Poza tym powierzchnia tego typu materiału pozbawiona jest optycznych zniekształceń. Dodatkowo cechuje się przezroczystością, aczkolwiek można zauważyć lekko zielony odcień, który najwyraźniej dostrzegalny jest przy krawędziach. Warto również zaznaczyć, że im grubsze będzie szkło, tym odcień będzie bardziej nasycony.

Szkło float oferowane jest np. przez Zakład Szklarski Bartłomieja Kijaka. Pracuje nieprzerwanie od 1984 roku, oferując różnorodne usługi szklarskie dostosowane do potrzeb klientów. Zawsze podchodzi profesjonalnie do każdego zlecenia, zapewniając wykonanie na najwyższym poziomie i w atrakcyjnych cenach. Siedziba zakładu znajduje się w Swarzędzu. Dzięki odpowiednim pojazdom, firma transportuje szkło na większe odległości. Jej oferta skierowana jest do klientów indywidualnych, firm i instytucji. Zakład współpracuje ze sklepami, bankami, galeriami handlowymi, kościołami i obiektami użyteczności publicznej.